Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2018
Schody

Poza parterowym żaden budynek nie obejdzie się bez schodów, łączących kondygnacje. Zaprojektowanie wygodnego, bezpiecznego i estetycznego połączenia góra-dół uważa się za jedno z trudniejszych zadań architektonicznych.

Kształt, układ i wielkość schodów oraz balustrady wpływa na wygodę poruszania się domowników między kondygnacjami i na wygląd tej strefy domu. Projektując je trzeba pogodzić uwarunkowania przestrzenne budynku, możliwości seniorów i dzieci, wystrój pomieszczeń i gust mieszkańców, czyli połączyć w jednej konstrukcji wiele szczegółów technicznych i estetycznych.

RODZAJE SCHODÓW

W domach jednorodzinnych często planuje się schody jednobiegowe, ponieważ mają prosty kształt i zajmują niewiele przestrzeni. Są tanie i łatwe do wykonania, dobrze się po nich wnosi długie i ciężkie przedmioty. Bywają jednak męczące dla dzieci i seniorów z powodu dużej ilości stopni bez spocznika. Konstrukcja może być ażurowa, albo mieć podniebienie. Odmianą pierwszej wersji są schody drabiniaste, zbudowane z dwóch policzków w formie belek, między którymi przytwierdza się stopnice. Są strome, sprawdzają się w piwnicy albo przy wejściu na strych. Na strychu na ogół montuje się modele składane, które można złożyć i schować w kasecie w stropie.

Dwubiegowe cieszą się popularnością, ponieważ między dwoma krótkimi biegami znajduje się spocznik i zajmują niewiele przestrzeni. Schody zabiegowe i spiralne oszczędzają wprawdzie miejsce, ale poruszanie się po nich jest niewygodne, z powodu zmiennej szerokości stopni. Wiele spiralnych modeli można kupić w gotowych elementach do samodzielnego montażu. Schody trójbiegowe z dwoma spocznikami buduje się w dużych holach, albo w domach z wysokimi kondygnacjami.

Lilianna Jampolska
fot. Prudlik

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny