Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2018
Okna energooszczędne

Energooszczędność stała się dziś modną koniecznością. Człowiek współczesny oszczędza energię, bo ta jest droga, jej produkcja zaś często nieekologiczna. Prawo wymaga, żeby oszczędniejsze były nie tylko otaczające nas urządzenia, np. odkurzacz, pralka, ale i cały dom. Dlatego na rynku pojawiły się energooszczędne okna.

Z określeniem "okno energooszczędne" jest pewien kłopot, bo oficjalna definicja takiej stolarki nie istnieje. W tej sytuacji można chyba przyjąć, że za energooszczędne uznamy takie okno, którego montaż umożliwia wybudowanie energooszczędnego domu jednorodzinnego. Ten zaś opisuje się jako budynek, którego zapotrzebowanie na energię nieodnawialną (wskaźnik EP), niezbędną do ogrzewania, przygotowywania cieplej wody użytkowej, wentylacji, nie przekracza 70 kWh/(m²·rok). Dla domu "standardowego" wskaźnik EP wynosi 95 kWh/(m²·rok), ale od początku 2021 r. zostanie obniżony właśnie do 70. Co oznacza, że wszystkie domy budowane w Polsce po tej dacie będą - według dzisiejszych standardów - energooszczędne.

Nowoczesne okno ma, zatrzymując ciepło w budynku, ograniczyć zużycie energii na ogrzewanie. Umożliwia też pozyskiwanie darmowej energii słoneczniej do ogrzania i doświetlania wnętrz.

Podstawowym parametrem opisującym jego energooszczędność jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Pokazuje on, jak dużo ciepła ucieka przez okno wskutek różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Zgodnie z przepisami, dla okna pionowego wartość Uw nie może przekraczać 1,1 W/(m²·K). Za energooszczędną uważa się stolarkę, której współczynnik przenikania ciepła wynosi nie więcej niż 1 W/(m²·K), choć są i tacy, którzy obstają przy 0,9. Jako wartość właściwą dla budownictwa pasywnego podaje się 0,8 W/(m²·K), kiedy indziej 0,6. Przy czym równie ważna jak przenikalność cieplna jest szczelność okna (opisywana klasą przepuszczalności powietrza).

Janusz Werner
fot. Veka

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny