Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2018
Rolety zewnętrzne

Popularne przed laty okiennice i kraty nie są obecnie zbyt często montowane w oknach. Ich miejsce zajęły rolety, które pełnią kilka funkcji naraz. Decydując się na ich założenie warto dobrze rozeznać się w ofercie rynkowej. Nie każdy rodzaj rolet nadaje się bowiem do zamontowania w istniejącym budynku.

Kraty chronią jedynie przed włamaniem, a okiennice dodatkowo przed przegrzewaniem się pomieszczeń. W porównaniu z nimi rolety są "wszechstronniejsze". Są ponadto skuteczną barierą akustyczną - szacuje się, że obniżają hałas o ok. 10 dB. Poza tym zimą pozwalają ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem budynku. Ich zaletą jest też to, że można nimi częściowo przysłonić okna i - w przeciwieństwie do okiennic – zwykle mają napęd.

Nic więc dziwnego, że w nowo budowanych domach rolety są coraz popularniejszym elementem wyposażenia. Inwestorzy, którzy dawniej nie zdecydowali się na ich montaż lub chcą wymienić stare modele, nie są na straconej pozycji. W sprzedaży są bowiem rolety, które bez poważniejszych prac remontowych można zainstalować w istniejącym budynku.

BUDOWA ROLETY

Wszystkie rolety zbudowane są w podobny sposób. Dwa najważniejsze elementy to:

  • kaseta - może mieć rozmaite kształty: kwadratowy, prostokątny, wieloboczny lub półokrągły. W środku mieści rurę nawojową, na którą nawinięty jest pancerz;

  • pancerz - wykonany jest z aluminium, stali, PVC lub drewna. Zamknięte poziome profile mogą być wypełnione materiałem izolacyjnym, najczęściej pianką poliuretanową. Od jego grubości i zastosowanego ocieplenia zależy, jak skuteczną przegrodą cieplną będzie roleta. Pancerz porusza się w pionowych prowadnicach mocowanych do ościeża lub do ramy okna.

Rolety produkowane są w szerokiej gamie kolorystycznej. Nie ma więc problemu z dopasowaniem ich do elewacji, stolarki i pokrycia dachowego.

Norbert Skupiński
fot. Krispol

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny