Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2018
Systemy wentylacji i klimatyzacji

Dawniej wszystkie domy miały wentylację grawitacyjną, a klimatyzację spotykało się tylko w biurowcach i innych dużych obiektach. Przez ostatnie ćwierć wieku jednak wiele się zmieniło. Coraz popularniejsza jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, klimatyzatory nie są już luksusem, a i w sposobie wykonania wentylacji grawitacyjnej sporo jest nowych rozwiązań.

Dobrze działająca instalacja wentylacyjna to niezbędne wyposażenie każdego domu. Jest potrzebna przede wszystkim dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, ale również dla dobrej kondycji samego budynku. Źle wietrzonym wnętrzom grozi długotrwałe zawilgocenie i zagrzybienie. Grzyby domowe potrafią zaś niszczyć więźbę, mury, podłogi. Pozbycie się ich jest trudne i kosztowne.

Klimatyzacja to zaś element może nie absolutnie konieczny lecz często bardzo pożądany. Bez niej w czasie upałów w wielu domach nie tylko trudno mówić o komforcie ale nawet o przynajmniej znośnych warunkach.

JAK DZIAŁA WYMIANA POWIETRZA?

Zwykle w jednych pomieszczeniach mamy dopływ powietrza z zewnątrz (głównie pokoje, tzw. pomieszczenia czyste), w innych zaś wyciąg (kuchnie, łazienki, tzw. pomieszczenia brudne). W związku z tym system ma być wykonany tak, żeby powietrze dostawało się do pomieszczeń czystych i przepływało w kierunku brudnych, skąd zostaje usunięte. Dzięki temu w całym domu następuje wymiana powietrza, choć nawiew lub wywiew jest w większości przypadków pośredni. Ruch powietrza pomiędzy poszczególnymi wnętrzami jest więc niezbędny.

Sam wyciąg (pionowy kanał wentylacyjny w kominie) nic nie da, jeżeli nie zapewnimy dopływu świeżego powietrza. Boleśnie przekonali się o tym kupujący w ramach remontów nowe, niemal całkiem szczelne okna bez nawiewników. O ile przed wymianą starych, nieszczelnych okien wentylacja działała sprawnie, bo powietrze w dużej ilości (nie kiedy za dużej) wpływało do domu, to po wymianie wymiana powietrza zamierała, właśnie z braku nawiewu.

Jarosław Antkiewicz
fot. Daikin

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny