Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2017
Osłony przeciwsłoneczne

Wiosna tuż tuż, z utęsknieniem czekamy na ciepłe dni. Niestety, silne słońce często prowadzi do nadmiernego nagrzewania się domowych wnętrz. Jest to szczególnie uciążliwe latem, w pomieszczeniach od strony południowej oraz w budynkach z dużymi przeszkleniami. Antidotum na te niedogodności są osłony okienne.

Osłony przeciwsłoneczne – rolety, żaluzje, markizy – pełnią wiele funkcji. Przede wszystkim latem ograniczają nagrzewanie się przeszklonych pomieszczeń – co przekłada się nie tylko na przyjemny chłód w domu, ale i na mniejsze zużycie energii elektrycznej przez klimatyzatory. Z kolei w chłodnych porach roku ograniczają straty ciepła – opuszczone na noc zapobiegają wychładzaniu się wnętrz. Ponadto tłumią dochodzące z zewnątrz dźwięki i stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed włamywaczami.

 

Rozwiązanie to warto przewidzieć zawczasu, a wybierając konkretne produkty – zwrócić uwagę przede wszystkim na markę, sposób montażu oraz rodzaj sterowania. Pamiętajmy, że do okien elewacyjnych czy drzwi tarasowych stosuje się nieco inne modele, niż do okien dachowych. Zwłaszcza te ostatnie wymagają osłaniania, bo wpada przez nie znacznie więcej promieni słonecznych. Osłony powszechnie montowane są wewnątrz domu, ale wyraźnie skuteczniejszym rozwiązaniem są wersje zewnętrzne.

DOBRZE PRZEMYŚLANY WYBÓR

Osłony przeciwsłoneczne – szczególnie zewnętrzne, do okien fasadowych (pionowych) – najlepiej zaplanować na etapie projektowania domu, ponieważ wiele modeli wymaga wcześniejszego przygotowania otworów okiennych. W przypadku okien dachowych nie ma tego problemu – osłony z powodzeniem można zamontować w każdej chwili, na obsadzonych już przeszkleniach.

Małgorzata Kolmus
fot. Krispol

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny