Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2017
Porównanie 58 modeli okien z PVC i drewnianych

Kupując okna do domu jednorodzinnego trzeba się liczyć z wydatkiem przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych. Inwestycja ta będzie udana pod warunkiem, że dokładnie przeanalizujemy ofertę rynkową. W sprzedaży są bowiem produkty bardzo różniące się nie tylko ceną, ale także parametrami użytkowymi.

Cena to jeden z najważniejszych elementów, jakim przy zakupie okien kierują się inwestorzy. Trzeba jednak pamiętać, że stolarkę okienną kupuje się raz nawet na kilkadziesiąt lat. Dlatego przy wyborze tych produktów warto zapoznać się także z kilkoma innymi, istotnymi parametrami, które określają właściwości okien.

PVC CZY DREWNO?

W Polsce największą popularnością cieszą się okna z PVC i drewna. Dyskusja o tym, który materiał jest lepszy, toczy się od dawna. W rzeczywistości to, z czego wykonane są profile, nie ma decydującego wpływu na właściwości okna. Parametry techniczne produktów z PVC i drewna mogą być bowiem bardzo zbliżone. Nie znaczy to jednak, że wybór pomiędzy nimi powinien być dziełem przypadku, bo pod względem użytkowym sporo je różni.

 

Profile z PVC są tańsze od drewnianych, nie wymagają malowania, praktycznie nie potrzebują więc konserwacji (poza smarowaniem okuć). W sprzedaży, obok najpopularniejszych białych profili, dostępne są też inne kolory, co umożliwia dopasowanie ich do elewacji lub wnętrza domu. Na zamówienie kupimy też okna dwukolorowe, np. od wewnątrz białe, a od zewnątrz barwione. Ze względu na to, że są mniej sztywne od okien drewnianych, nie nadają się do zastosowania przy bardzo dużych powierzchniach szklenia.

Norbert Skupiński
fot. Krispol

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny