Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2017
Konstrukcja dachu

Więźba dachowa podlega szeregowi obciążeń, które powinny być bezpiecznie przeniesione na budynek. Oprócz obciążeń pokryciem dachu, ociepleniem i ciężarem własnym, na więźbę działają siły natury – wiatr i śnieg. Na skutek anomalii pogodowych niekiedy są to ekstremalne obciążenia, dlatego konstrukcję budynku, w tym więźby dachowej, należy właściwie zaprojektować i wykonać. W Polsce najczęściej wybierane są więźby drewniane. Pomimo że są one stosowane od wielu lat, to nadal zdarzają się błędy.

NIEDORÓBKI PROJEKTOWE

Poprawnie zaprojektowana więźba dachowa to podstawa solidnego i bezpiecznego dachu. Na etapie projektowania konstruktor powinien sprawdzić nośność poszczególnych jej elementów oraz ich maksymalne odkształcenia, czyli ugięcia – zgodnie z wytycznymi normowymi. Więźba powinna mieć też odpowiednią sztywność. Najpospolitsze błędy projektowe dotyczą źle dobranych, bo zbyt małych przekrojów elementów konstrukcyjnych lub zbyt oszczędnego rozmieszczenia ich na dachu.

SŁABA JAKOŚĆ DREWNA

Drewno, z którego wykonuje się konstrukcję więźby, musi być odpowiedniej jakości. Elementy w postaci bali, belek, krawędziaków, łat i desek nie powinny mieć wypaczeń, śladów sinizny, zgnilizny, wypadających sęków ani obecności korników. Liczba sęków nie może zajmować więcej niż 1/4 przekroju drewna, a pęknięć spowodowanych suszeniem nie może być zbyt dużo. W grubych belkach dopuszczalne są pęknięcia wzdłużne. Wszystkie elementy powinny być też okorowane. Ponadto wilgotność drewna nie może przekraczać 18% w przypadku konstrukcji chronionych przed zawilgoceniem i 23% – dla konstrukcji bez zabezpieczenia. Najlepiej wybierać drewno suszone komorowo. Na konstrukcję więźby wykorzystuje się drewno sosnowe, świerkowe lub jodłowe, na ogół klasy II (w zależności od liczby sęków, barwy, rodzaju usłojenia i prostoliniowości, drewno dzieli sie na cztery klasy jakościowe).

NIEZAIMPREGNOWANIE DREWNA

Elementy więźby muszą być zabezpieczone przed szkodnikami oraz ogniem. Tego typu prace najczęściej wykonuje się w tartakach lub składach drewna, rzadziej na budowie. Najlepiej zamówić drewno zabezpieczone przemysłowo. Zazwyczaj ma ono kolor zielony, potwierdzający zaimpregnowanie.

Tomasz Rybarczyk
fot. Wiązary Burkietowicz

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny