Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2017
Elewacje

Materiały użyte do wykańczania elewacji powinny być nienasiąkliwe i odporne na mróz, uszkodzenia mechaniczne, blaknięcie koloru. Wszak ich zadaniem jest, przez wiele lat, stawianie czoła rozmaitym niekorzystnym warunkom zewnętrznym. Oto jakimi materiałami posłużyli się nasi Czytelniczy.

Zaplanowanie konkretnych materiałów oraz ich koloru powinno nastąpić już na etapie projektowania domu. Wtedy można je dobrać wspólnie z architektem. Jeśli natomiast sami musimy o to zadbać (na przykład remontując starą elewację), warto kierować się kilkoma prostymi wskazówkami. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na elementy architektoniczne samej bryły np. układ ryzalitów i wykuszy, kolor dachówki, stolarki okiennej i drzwiowej. Pamiętajmy, że głównym zadaniem koloru jest stworzenie harmonijnej całości. Po drugie, nie zapominajmy, że fasada naszego domu ma współgrać z otoczeniem, ogrodzeniem, małą architekturą w ogrodzie.

 

Polacy wciąż są przywiązani do białego koloru elewacji. Takie ściany sprawdzają się zarówno w nowoczesnym, jak w klasycznym budownictwie. Drugim najczęściej wybieranym kolorem jest żółty i wszystkie jego odcienie. Ciepła, słoneczna powłoka ścian doskonale komponuje się ze wszelkimi brązami, charakterystycznymi dla dachówek oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

 

Obecnie w palecie barw elewacyjnych pojawiają się nowe propozycje w postaci koloru czarnego, antracytowego i grafitowego. Materiały elewacyjne w kolorach najciemniejszych warto jednak stosować z umiarem, najlepiej tylko na fragmentach ścian. W praktyce wygląd elewacji ma jednak znaczenie drugorzędne.

 

Ważniejsze są – odporność materiałów wykończeniowych na czynniki atmosferyczne oraz ich dopasowanie do technologii wzniesienia i termoizolacji ścian zewnętrznych.

Lilianna Jampolska
fot. Baumit

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny