Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2017

Pompy ciepła

Pompy ciepła jeszcze do niedawna były w Polsce rzadkością. Obecnie stosowane są coraz częściej, co wynika przede wszystkim z rosnących cen energii i zwiększającej się świadomości ekologicznej inwestorów.

Zadaniem pompy ciepła jest zasilanie w ciepło instalacji centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Urządzenie to bazuje na darmowej energii, zmagazynowanej w gruncie, wodzie lub w powietrzu zewnętrznym. O instalacji pompy ciepła warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Pozwoli to nie tylko na wybór najlepszej lokalizacji urządzenia i zasobników c.w.u, ale także na optymalny dobór parametrów ogrzewania.

Zasada działania

Choć popularność pomp ciepła rośnie, wiedza na temat zasady ich działania wciąż jeszcze nie jest upowszechniona. A – wbrew pozorom – funkcjonowanie tego typu urządzeń nie jest aż tak bardzo skomplikowane. Pompa ciepła działa bowiem na podobnej zasadzie, jak lodówka.

 

Ciepło z otoczenia – tzw. źródła dolnego – przekazywane jest przez wymiennik ciepła (parownik) wypełniony oziębionym gazem (czynnikiem roboczym). Czynnik roboczy pod wpływem ciepła z otoczenia ogrzewa się i przechodzi w postać gazową. Następnie sprężarka spręża gaz – jego objętość maleje, za to temperatura rośnie. W skraplaczu gaz oddaje ciepło, które trafia do układu odbiorczego (źródła górnego), a ochłodzony przepływa przez zawór rozprężny, wraca do parownika i cały cykl rozpoczyna się ponownie.

 

Pompa nie wytwarza więc ciepła, tylko czerpie je ze źródła dolnego i przetwarza na użyteczną postać. Aby mogła działać, potrzebne jest zasilanie z sieci.

Norbert Skupiński
fot. Nibe-Biawar

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!