Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2017
Schody

W większości domów, szczególnie tych wznoszonych dawniej, schody znajdują się w zamkniętej klatce schodowej. W budynkach projektowanych współcześnie coraz częściej pojawiają się schody otwarte, lokowane w salonie, nierzadko wręcz eksponowane jako jego główna ozdoba. Jedne i drugie służą przede wszystkim komunikacji – dlatego mają być wygodne i bezpieczne.

Schody umieszczone w przestrzeni komunikacyjnej (korytarzu czy zamkniętej klatce schodowej) to rozwiązanie tradycyjne. W najpopularniejszych obecnie domach z użytkowym poddaszem, czy typowych dla PRL-u kostkach, wzmacnia ono podział na strefę dzienną (dostępną dla gości) na dole i nocną (z sypialniami) na górze. Zapobiega też przenoszeniu się hałasów między kondygnacjami.

 

Dla rodziny wielopokoleniowej najrozsądniejsze jest ulokowanie klatki schodowej w pobliżu wejścia do budynku. Dzięki temu mieszkający na różnych poziomach domownicy nie będą sobie przeszkadzać. Wydzielona klatka schodowa wymaga jednak stosunkowo dużej powierzchni – nawet 10 m2.

 

Schody otwarte, w salonie pojawiają się w projektach niedużych domów, gdzie przestrzeń na komunikację ogranicza się do minimum. Wystarczy na nie 5–7 m2. Ale salon staje się wówczas częścią ciągów komunikacyjnych, zaś schody drogą, którą będą przenoszone hałasy (np. z głośno grającego telewizora). Zaplanowanie ich w pokoju dziennym może utrudnić jego aranżację – dlatego sytuuje się je tak, żeby nie rzucały się w oczy, albo wręcz przeciwnie – czyni się je jego główną ozdobą, rodzajem luksusowego mebla.

Janusz Werner
fot. M.Szymanik

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny