Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2017
Ogród z widokami

Mocną stroną ogrodu Basi i Tomka są otwarte przestrzenie oraz piękne grupy roślin w stonowanej kolorystyce, „opierające się” o wyższe drzewa na działce sąsiada. Z tarasu i z wielkich okien domu właściciele mają na nie wspaniałe widoki.

Aranżacja ogrodu jest dość prosta, lecz w tym tkwi jej siła. Gęsto obsadzone roślinami rabaty ozdobne biegną tylko wzdłuż ogrodzenia oraz dookoła domu. Między nimi natomiast rozciąga się olbrzymi płaski trawnik. Razem tworzą wrażenie większej przestrzeni, niż w rzeczywistości ma działka o pow. 2200 m2 (po odjęciu zabudowy domu, tarasu i podjazdu, na ogród przypada ok. 1500 m2). Najważniejsza długa oś widokowa biegnie od domu przez taras, trawnik (wzdłuż jedynej wybrukowanej tu ścieżki), w stronę altany pokrytej strzechą. Inna kieruje wzrok ku stojącej w zielonej osłonie drewnianej pergoli, za którą urządzono, również wśród pasa roślin, wybrukowany zakątek z ławką. Kolejna linia widokowa podąża spod altany w kierunku olbrzymich starych jabłoni, rosnących nieopodal tarasu. Frontalny ogródek także oferuje efektowny widok.

UKWIECONY OGRÓDEK NA POWITANIE

Wchodząc przez furtkę na działkę, od razu wpada się w sam środek gęstwiny roślin. Wiosną powitanie gości jest szczególnie spektakularne, ponieważ bujnie kwitną tu rozrośnięte różaneczniki i azalie. Właściciele specjalnie tak dobrali ich gatunki i odmiany, żeby kolejno kwitły przez ponad 2 miesiące. Widok jest jeszcze bardziej okazały, jeśli widz stanie na podjeździe do garażu, albo przy przeciwległym narożniku domu. Widzi wtedy długą ścieżkę, a przy niej całkowicie wypełnioną rabatę. Ten kolorowy „obraz” zachwyca wszystkich. W lecie i jesienią wcale nie jest gorzej. Na klombie kwitną tawuły, funkie i liliowce, w skrzynkach na oknach – kwietne aranżacje, autorstwa właścicielki, utworzone z begonii, pelargonii, petunii. W zimie natomiast urozmaicenie stanowią zimozielone różaneczniki i iglaki z igłami w rozmaitych odcieniach zieleni, żółci i błękitu.

 

Pozostałe strefy ogrodu nie mają aż tak zwartych i kipiących kolorami grup roślin, jak gęsta rabata przed frontem domu. Nie oznacza to jednak, że są mniej atrakcyjne.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny