Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2017
Odkurzacz centralny

Dla budujących i remontujących opieranie się na doświadczeniach rodziny, znajomych, nawet własnych, zdobytych całe lata temu – nie wróży niczego dobrego. W budownictwie dekada czy dwie to szmat czasu, bo zmieniły się materiały i technologie, a wiele rozwiązań było w ogóle niedostępnych. Dobrym przykładem są odkurzacze centralne. W naszym kraju 20 lat temu były praktycznie nieznane. Dzisiaj stanowią już mocną konkurencję dla modeli tradycyjnych.

Dziś domy buduje się zupełnie inaczej niż 20 lat temu. Pod każdym względem zmienił się ich standard i wyposażenie. Czy dwie dekady temu planujący budowę przeciętny Polak w ogóle słyszał np. o kotłach kondensacyjnych, wentylacji z rekuperatorem albo odkurzaczu centralnym? Z pewnością nie. Dlatego zdecydowaliśmy się pokazać, co się zmieniło na przestrzeni lat, dlaczego warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań. Słuchanie rozmaitych „wujków dobra rada” – doświadczonych, bowiem to przedsięwzięcie mają już dawno za sobą – może się skończyć tym, że nasz nowy dom będzie przestarzały już w momencie zakończenia budowy.

 

Na początek zajmiemy się instalacją centralnego odkurzania, bo chociaż była to rzecz nie tylko znana, ale nawet całkiem dopracowana, już te dwa dziesięciolecia temu, to wówczas w naszym kraju stosowana niemal wyłącznie w hotelach i biurowcach. Dzisiaj jest zupełnie inaczej i centralny odkurzacz stał się rozwiązaniem powszechnie dostępnym. Producenci myślą przy tym o jak najlepszym dopasowaniu do potrzeb właścicieli domów jednorodzinnych i oferują nie tylko odkurzacze, lecz także szereg najrozmaitszych akcesoriów, ułatwiających sprzątanie. Nie ma się też co obawiać kosztów – odkurzacze centralne są znacznie tańsze niż myśli większość osób, ponadto inwestycję można rozłożyć na etapy, zaś akcesoria dokupować stopniowo, jeżeli uznamy, że czegoś brakuje.

Po co odkurzamy?

Pytanie „co chcemy osiągnąć dzięki odkurzaniu?” wydaje się banalne. Warto się jednak przy tej okazji zastanowić, na ile dwa konkurencyjne sposoby sprzątania – odkurzaczem przenośnym albo centralnym – radzą sobie z postawionym zadaniem.

Jarosław Antkiewicz
fot. Beam

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny