Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2017
Wentylacja i klimatyzacja

Sprawny system wentylacyjny to ważny element każdego budynku. Aby zapewnić świeże i czyste powietrze przez całą dobę, wielu właścicieli montuje wentylację mechaniczną z rekuperatorem i gruntowym wymiennikiem ciepła. Tym, którym dokuczają upały, poleca się montaż instalacji klimatyzacyjnej. Z jakiej opcji korzystają nasi Rozmówcy i czy są z niej zadowoleni?

Na czym więc polega prawidłowa wentylacja budynku mieszkalnego? Jest to usuwanie z pomieszczeń, w sposób grawitacyjny lub mechaniczny, powietrza zanieczyszczonego (m.in. dwutlenkiem węgla, bakteriami, grzybami) i równoczesne wprowadzanie do nich świeżego z zewnątrz. W porównaniu z klasyczną wentylacją grawitacyjną, intensywność wymuszonej mechanicznie wentylacji z rekuperatorem i GWC można kontrolować i regulować oraz, co najważniejsze, ograniczyć straty ciepła w zimie i chłodzić pomieszczenia latem.

 

Dobrą informacją dla tych, którzy nie mają takiej instalacji w swoim domu, jest fakt, że nowoczesne systemy klimatyzacyjne także są wielofunkcyjne – co prawda nie wentylują pomieszczeń, za to automatycznie regulują temperaturę i wilgotność powietrza, a specjalne filtry wyłapują z powietrza kurz, roztocza, bakterie i pochłaniają zapachy.

WENTYLACJA MECHANICZNA Z REKUPERATOREM I GWC

Najistotniejszą zaletą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – pozytywnie wpływającą na zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzania budynku – jest odbieranie części ciepła z ogrzanego powietrza wewnętrznego, zanim zostanie ono wyrzucone na zewnątrz. Odzyskane ciepło jest natychmiast oddane powietrzu, które wpływa do budynku. A to oznacza odczuwalne w domowym budżecie oszczędności. Między innymi dlatego wymuszona wentylacja z rekuperatorem odzyskującym ciepło staje się nieodzowną instalacją w budynkach energooszczędnych, do których wzniesienia aspiruje obecnie wielu inwestorów.

 

Kolejną ważną zaletą jest kontrolowanie i regulowanie intensywności napływu i wypływu powietrza oraz fakt, że prawidłowa wentylacja następuje niezależnie od zmian warunków atmosferycznych (temperatury, wiatru). Dla alergików i astmatyków duże znaczenie ma możliwość filtrowania wpływającego do budynku powierza np. z pyłków roślin, z pyłów przemysłowych.

 

Efektem włączenia do domowego systemu wentylacyjnego gruntowego wymiennika ciepła (GWC) jest natomiast obniżenie temperatury powietrza nawiewanego w lecie, a podwyższenie jej w zimie. Inaczej ujmując – w zimie GWC to znakomite uzupełnienie systemu grzewczego, a w lecie alternatywa dla klimatyzacji. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że nie jest on w stanie całkowicie zastąpić instalacji klimatyzacyjnej, jego działanie jest znacznie słabsze, ale może korzystnie poprawić temperaturę (a w zależności od typu GWC ewentualnie również wilgotność) powietrza wewnątrz budynku.

Lilianna Jampolska
fot. Concept Air)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny