Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2017
Wentylacja i klimatyzacja

Sprawny system wentylacyjny to ważny element każdego budynku. Aby zapewnić świeże i czyste powietrze przez całą dobę, wielu właścicieli montuje wentylację mechaniczną z rekuperatorem i gruntowym wymiennikiem ciepła. Tym, którym dokuczają upały, poleca się montaż instalacji klimatyzacyjnej. Z jakiej opcji korzystają nasi Rozmówcy i czy są z niej zadowoleni?

Na czym więc polega prawidłowa wentylacja budynku mieszkalnego? Jest to usuwanie z pomieszczeń, w sposób grawitacyjny lub mechaniczny, powietrza zanieczyszczonego (m.in. dwutlenkiem węgla, bakteriami, grzybami) i równoczesne wprowadzanie do nich świeżego z zewnątrz. W porównaniu z klasyczną wentylacją grawitacyjną, intensywność wymuszonej mechanicznie wentylacji z rekuperatorem i GWC można kontrolować i regulować oraz, co najważniejsze, ograniczyć straty ciepła w zimie i chłodzić pomieszczenia latem.

 

Dobrą informacją dla tych, którzy nie mają takiej instalacji w swoim domu, jest fakt, że nowoczesne systemy klimatyzacyjne także są wielofunkcyjne – co prawda nie wentylują pomieszczeń, za to automatycznie regulują temperaturę i wilgotność powietrza, a specjalne filtry wyłapują z powietrza kurz, roztocza, bakterie i pochłaniają zapachy.

WENTYLACJA MECHANICZNA Z REKUPERATOREM I GWC

Najistotniejszą zaletą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – pozytywnie wpływającą na zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzania budynku – jest odbieranie części ciepła z ogrzanego powietrza wewnętrznego, zanim zostanie ono wyrzucone na zewnątrz. Odzyskane ciepło jest natychmiast oddane powietrzu, które wpływa do budynku. A to oznacza odczuwalne w domowym budżecie oszczędności. Między innymi dlatego wymuszona wentylacja z rekuperatorem odzyskującym ciepło staje się nieodzowną instalacją w budynkach energooszczędnych, do których wzniesienia aspiruje obecnie wielu inwestorów.

 

Kolejną ważną zaletą jest kontrolowanie i regulowanie intensywności napływu i wypływu powietrza oraz fakt, że prawidłowa wentylacja następuje niezależnie od zmian warunków atmosferycznych (temperatury, wiatru). Dla alergików i astmatyków duże znaczenie ma możliwość filtrowania wpływającego do budynku powierza np. z pyłków roślin, z pyłów przemysłowych.

 

Efektem włączenia do domowego systemu wentylacyjnego gruntowego wymiennika ciepła (GWC) jest natomiast obniżenie temperatury powietrza nawiewanego w lecie, a podwyższenie jej w zimie. Inaczej ujmując – w zimie GWC to znakomite uzupełnienie systemu grzewczego, a w lecie alternatywa dla klimatyzacji. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że nie jest on w stanie całkowicie zastąpić instalacji klimatyzacyjnej, jego działanie jest znacznie słabsze, ale może korzystnie poprawić temperaturę (a w zależności od typu GWC ewentualnie również wilgotność) powietrza wewnątrz budynku.

Lilianna Jampolska
fot. Concept Air)

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny