Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2017

Kolektory słoneczne

W dobie rosnących kosztów energii warto rozważyć zainstalowanie kolektorów słonecznych. Dzięki nim można pozyskać darmową energię ze słońca. Niższe koszty to nie wszystko. W domach z kotłami na paliwa stałe taka instalacja daje dużą wygodę, ponieważ odpada konieczność palenia w nich poza sezonem grzewczym.

Rachunki za energię przyprawiają o zawrót głowy niejednego właściciela domu jednorodzinnego. Nic więc dziwnego, że wielu z nich poszukuje sposobów, aby zaoszczędzić na kosztach eksploatacji budynku. Jednym z nich jest pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. W Polsce najczęściej montuje się kolektory, umożliwiające korzystanie z energii słonecznej. Trzeba jednak pamiętać, że choć jest ona darmowa, to już wykonanie instalacji solarnej wiąże się ze sporymi wydatkami. Dlatego warto dobrze rozważyć, czy taka inwestycja nam się opłaci.

Zasada działania kolektorów słonecznych

Konstrukcje solarów są bardzo różne, ale ogólna zasada ich działania zawsze taka sama. Najważniejszym elementem kolektora jest metalowy absorber pokryty warstwą pochłaniającą promieniowanie słoneczne. Pozyskane ciepło trafia do rur, w których znajduje się ciecz – mieszanina wody z substancjami zapobiegającymi zamarzaniu, przeważnie glikolem. Po ogrzaniu w kolektorze płyn solarny trafia do domu, gdzie oddaje ciepło w zbiorniku magazynującym wodę. Najczęściej jest to zbiornik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jeżeli jednak chcemy wykorzystać wodę do ogrzania domu, może to być tzw. zasobnik wody grzewczej.

Norbert Skupiński
fot. Hewalex

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!