Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2016
Zakładanie trawnika

Jeżeli jeszcze w tym sezonie zamierzamy założyć trawnik, marzec to odpowiedni miesiąc, by rozpocząć przygotowania – zastanowić się nad dokładną lokalizacją murawy, jej rodzajem, zaplanować przebieg robót i poprawić jakość gleby.

Zakładanie trawnika
Trawa bardzo łatwo się rozrasta – gdy pewna jej część obumiera, inna się odradza, tworząc zwartą darń. Trawnik jest zatem trwałą inwestycją – w tym samym miejscu może rosnąć kilkaset lat. Im większy, tym teren wydaje się przestronniejszy i bardziej uporządkowany. Stanowi on także doskonałe tło dla roślin. Idealnie, gdy przeznaczone na niego miejsce jest przez cały dzień nasłonecznione, z podłożem wilgotnym i przepuszczalnym (niekoniecznie bardzo żyznym).

 

Najczęściej zakłada się go w sposób tradycyjny – poprzez siew nasion. Wtedy trzeba cierpliwie czekać na efekt. Jest jednak alternatywa – trawnik błyskawiczny, z darni produkowanej na sprzedaż. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady – szczegółowe porównanie przedstawiamy w tabeli na następnej stronie.

OZDOBNY CZY UŻYTKOWY?

W pierwszej kolejności musimy ustalić, w którym miejscu znajdzie się trawnik i jak będzie użytkowany. We frontowej części działki (pełniącej funkcję reprezentacyjną) zazwyczaj zakłada się regularnie strzyżoną murawę dywanową. W głębi ogrodu najczęściej służy ona domownikom do wypoczynku i różnego rodzaju aktywności, ale może mieć też naturalną formę łąki kwietnej. Darń z rolki oferowana jest jako dywanowa i rekreacyjna. Jeśli natomiast decydujemy się na siew, do wyboru mamy wiele rozmaitych mieszanek nasion, umożliwiających utworzenie dowolnego typu murawy.

Małgorzata Kolmus
FOT. ROBOFARMA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny