Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2016
Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne

Oświetlenie coraz częściej pełni rolę dekoracyjną, a lampy stają się istotnym elementem wystroju wnętrza domowego i ogrodowego. Dopasowuje się je do charakteru przestrzeni – wybierając produkty o formie minimalistycznej lub bardziej ozdobnej. Oprawy dostępne dziś na rynku zadowolą zarówno miłośników nowoczesności, jak i tradycji.

Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne
W domach i ogrodach stosowane są różnego typu oprawy oświetleniowe – stojące, wiszące, kinkiety, reflektorki itd. – wykonane z rozmaitych materiałów. Producenci obecnie chętnie sięgają po stal nierdzewną i aluminium – ostatnio bardzo modne są np. metalowe klosze, przypominające lampy z zakładów przemysłowych. Coraz częściej w niestandardowy sposób zestawiają materiały – np. kryształowe szkło z plastikiem. Jednak na rynku dostępne są również oprawy inspirowane ekologią i sztuką ludową, np. wyplatane z trawy lub wikliny. Każdy znajdzie coś dla siebie.

WEWNĄTRZ POMIESZCZEŃ

Oświetlenie wnętrz z pewnością gustownie zaplanuje projektant zajmujący się ich aranżacją, ale i sami możemy podjąć się tego zadania, pamiętając o kilku podstawowych zasadach. Istotne, by uwzględnić przy tym przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, sposób ich użytkowania oraz styl. Światło nie powinno oślepiać, ani tworzyć niepożądanych cieni. Pamiętajmy, że nawet piękna, designerska lampa nie da spodziewanego efektu, jeśli powiesimy ją w nieodpowiednim miejscu, albo klosz będzie przepuszczał zbyt mało światła.

ZAPLANUJ WŁAŚCIWE NATĘŻENIE I KIERUNEK ŚWIATŁA ROBOCZEGO

W kuchni niezbędne są punkty świetlne nad blatem, bo pracując przy nim, zasłaniamy sobie światło lampy sufitowej. Zazwyczaj więc pod górnymi szafkami montuje się halogeny lub świetlówki rurowe. Bardzo ważna jest także lampa nad stołem w jadalni. Powinna wisieć ok. 70 cm ponad blatem – wtedy będzie go dobrze oświetlać, nie rażąc biesiadników. Jeśli w salonie mamy fotel, w którym lubimy czytać i wypoczywać, ustawmy obok niego stojącą lampę podłogową z nieprzezroczystym kloszem. W łazience natomiast zamontujmy lampki po bokach lustra znajdującego się nad umywalką. Tak rozmieszczone będą równomiernie oświetlać twarz. W pokoju dziecka i w gabinecie niezbędna jest lampka biurkowa, najlepiej z regulowanym ramieniem.

Małgorzata Kolmus
FOT. STEINEL

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny