Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2016

Kotły gazowe

W nowoczesnych kotłach gazowych stawia się przede wszystkim na wysoką sprawność oraz dużą funkcjonalność w zakresie sterowania. Odpowiedni kocioł jest dobierany w zależności od potrzeb użytkowników budynku oraz wymagań technicznych instalacji.


Oferowane na rynku kotły gazowe można podzielić z uwzględnieniem przynajmniej kilku kryteriów. Biorąc pod uwagę sposób montażu, rozróżnia się kotły wiszące i stojące. Z kolei w kontekście budowy urządzenia, a co za tym idzie, sposobu pobierania powietrza przeznaczonego do spalania, uwzględnia się kotły z otwartą oraz zamkniętą komorą spalania. Budowa komory oznacza również określony sposób odprowadzania spalin. Nie mniej ważne są również względy funkcjonalne, przede wszystkim sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej. W efekcie w instalacjach grzewczych stosuje się kotły jedno- i dwufunkcyjne. Ważnym kryterium jest też podział na kotły konwencjonalne i kondensacyjne.

WISZĄCE I STOJĄCE

Kotły wiszące wyróżniają przede wszystkim niewielkie rozmiary oraz korzystna cena. Wielkość typowego urządzenia, które wyposażono we wbudowany przepływowy podgrzewacz wody, nie przekracza wymiarów szafki kuchennej. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w mniejszych domach i mieszkaniach. Kotły wiszące dostępne są również w wersji z zasobnikiem.

 

Z kolei stojące zwykle mają wbudowany zasobnik c.w.u. Ze względu na masę i wymiary zasobników – o pojemności przekraczającej 100 l – powieszenie ich na ścianie z reguły nie jest możliwe. Kotły stojące to obecnie najczęściej urządzenia kompaktowe – estetycznie wyglądają, bowiem wszelkie elementy instalacyjne w postaci osprzętu, rur, pomp, zaworów itp. mieszczą się we wnętrzu obudowy. Z kolei w kontekście walorów funkcjonalnych, jeżeli zapotrzebowanie na ciepłą wodę przekracza możliwości kotła wiszącego, to wersja stojąca z zasobnikiem będzie idealnym wyborem.

 

Kotły stojące dostępne są również w wersji bez zasobnika. W starszych instalacjach typu otwartego stosuje się kotły z odpowiednim wymiennikiem – żeliwnym. Są to zwykle modele stojące. Ale nie każdy kocioł stojący wyposażony jest w taki wymiennik, może więc nie nadawać się do takiej instalacji.

Damian Żabicki
FOT. VIESSMANN

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!