Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2016
Ściany i stropy

Ściany nośne i stropy tworzą szkielet konstrukcyjny domu, który nie tylko musi zapewniać trwałość i stabilność budynku, lecz decyduje również o jego właściwościach użytkowych. Od rodzaju ścian zewnętrznych zależą bowiem między innymi koszty ogrzewania, a od dźwiękochłonności stropu komfort mieszkańców. Aby i jedne, i drugie przegrody spełniały swoje funkcje, muszą być fachowo wykonane, bez żadnych błędów.

Ściany i stropy
Ściany zewnętrzne i stropy domu powinny sprostać wielu wymaganiom nie tylko pod względem użytkowym, ale i wykonawczym. Dobór materiałów do ich budowy budzi najwięcej emocji wśród inwestorów i niemal każdy z nich zastanawia się, czy przewidziane w projekcie rozwiązanie spełni oczekiwania.

 

Oprócz wytrzymałości na obciążenia od innych elementów budynku, ściany mają zapewniać dobrą izolacyjność i akumulację ciepła, korzystny mikroklimat wnętrz, chronić przed hałasem, a także umożliwiać pożądane wykończenie od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Nie bez znaczenia jest technologia ich wznoszenia, rzutująca na pracochłonność, organizację placu budowy czy potrzebne narzędzia i sprzęt. Oczywiście, ważne są i koszty budowy, choć różnice w wydatkach między poszczególnymi rodzajami ścian są niewielkie, zaś ich udział w całkowitych kosztach inwestycyjnych gotowego domu nie przekracza kilkunastu procent.

 

Domy jednorodzinne najpowszechniej stawiane są w technologii murowanej z wykorzystaniem drobnowymiarowych elementów ceramicznych, silikatowych lub z betonu komórkowego. Ściany te budowane są jako jedno-, dwu- albo trójwarstwowe, zależnie od pożądanej ciepłochronności czy sposobu wykończenia elewacji. Dzięki popularności nie sprawiają większych problemów wykonawczych, choć zdarzają się błędy wynikające z niestaranności robót albo złego doboru materiałów. Inwestorzy najchętniej korzystają z materiałów systemowych pozwalających na szybkie wznoszenie ścian budynków. Należą do nich między innymi pustaki z bocznymi ściankami ukształtowanym w postaci pióra i wpustu, które eliminują konieczność tworzenia spoin pionowych oraz z uchwytami ułatwiającymi ich przenoszenie.

 

Ponadto, ponieważ elementy te są dość duże, pozwalają na wymurowanie 1 m2 ściany z mniej niż 8 elementów, co znacznie przyspiesza tempo prac. Producenci zwracają szczególną uwagę również na dokładność wymiarów (tolerancje nie przekraczają 1–2 mm). Stosując taki budulec zamiast tradycyjnych zapraw murarskich można zastosować cienkowarstwowe zaprawy klejowe nakładane dozownikiem lub piankę poliuretanową o wysokiej ciepłochronności. Powstające z równych i gładkich elementów ściany łatwiej też otynkować. Sporym ułatwieniem prac murarskich jest rozszerzenie podstawowej oferty o elementy narożne, połówkowe czy ościeżnicowe, co eliminuje konieczność przycinania ich na budowie. Ponadto elementy systemowe obejmują również nadproża i stropy, co znacząco ułatwia i przypiesza proces budowania domu.

Cezary Jankowski
FOT. WIENERBERGER

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny