Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2016
Rynny

Orynnowanie powinno być uzupełnieniem każdego dachu, bez względu na to, czym jest pokryty. Z rynien można zrezygnować jedynie w domach z okapami bardzo szerokimi i schodzącymi nisko nad ziemię.

Rynny
Wybór materiału, z jakiego będzie wykonany system rynnowy, jest sprawą drugorzędną. Ważne jest by kupić kompletny system, z pasującymi do siebie wszystkimi elementami, rynnami, kolankami, hakami itd.

 

Większość inwestorów wybiera rynny stalowe lub plastikowe. Różnice we właściwościach poszczególnych materiałów są niewielkie, a koszty obu systemów porównywalne. Najdroższe są mniej popularne rynny wykonane z blachy aluminiowej, miedzianej i cynkowo-tytanowej albo z PVC pokrytego metalizowaną folią imitującą miedź.

RODZAJE RYNIEN

Z PVC – są najtańsze. Do ich produkcji wykorzystywany jest utwardzony polichlorek winylu, czyli PVC. Rynny te są barwione w masie i dostępne w bardzo bogatej gamie barw, więc nie ma problemów w dobraniu ich do kolorystyki pokrycia dachu. Barwienie w masie sprawia, że nawet po głębokim zarysowaniu, uszkodzenie nie będzie widoczne. Plastikowe rynny są odporne na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne.

 

Z blachy powlekanej – wytwarza się je ze stali ocynkowanej i powlekanej. Powłoki zapewniają dużą gamę kolorystyczną i poprawiają odporność na korozję. Niestety, głębokie zarysowania otwierają drogę rdzy. Ich trwałość jest szacowana na 25–50 lat. Uchodzą za najwytrzymalsze na uszkodzenia mechaniczne.

 

Aluminiowe – produkowane są z odpornej na korozję blachy aluminiowej, lakierowanej, malowanej lub powlekanej tworzywem ochronnym. Dostępne są w takiej samej kolorystyce, jak rynny z blachy powlekanej bądź z PCV. Trwałość rynien aluminiowych dochodzi do 40 lat.

Joanna Dąbrowska
FOT. GALECO

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny