Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2016
Pokrycia dachowe

Rodzaj pokrycia dachowego wybiera architekt razem z inwestorem. Prawidłowe jego ułożenie to już zadanie dla doświadczonego dekarza. Warto dobrze wybrać zarówno materiał jak i fachowca oraz dopilnować poprawności wykonania wszystkich prac, bo po ułożeniu dachu – błędy będą bardzo trudne do skorygowania.

Pokrycia dachowe
Inwestorzy wybierający materiał na pokrycie dachu kierują się względami estetycznymi, trwałością i ceną. Najczęściej wybierają więc pomiędzy dachówką a blachą ją imitującą lub płaską, szczególnie pasującą do minimalistycznej, nowoczesnej architektury. Ci, którzy patrzą na inwestycję we własny dom długoterminowo, wolą dachówki – jako pokrycie, które bez odnawiania wytrzyma nawet 100 lat. Nieliczni zwolennicy naturalnych materiałów decydują się na strzechę lub łupek.

 

Ostateczne decyzje dotyczące wyboru pokrycia dachowego zwykle jednak zapadają po porównaniu kosztów co najmniej dwóch zbliżonych materiałów. Bardzo często okazuje się, że pierwotnie przewidziana blachodachówka czy gonty bitumiczne, jako powszechnie uznawane za dużo tańsze od dachówki, wcale takie nie są, bo sama cena materiału to nie wszystko. Kalkulując koszty, trzeba pamiętać, że wykonanie sztywnego poszycia z desek lub płyt przykrytego papą lub folią dachową będzie droższe (a niezbędne właśnie pod pokrycia z blach i gontów bitumicznych) od ułożenia ołacenia przykrytego membraną.

 

Ponadto różne będą wydatki na ekipę dekarską – ułożenie blachodachówki w dużych arkuszach na prostym dachu będzie tańsze niż pokrycie tego samego dachu dachówką. Z kolei blachodachówka układana na skomplikowanym dachu będzie wymagała docinania blachy, co podniesie koszty i w konsekwencji może być droższa od ułożenia drobnowymiarowej dachówki. Nie bez znaczenia jest również ilość odpadów – czyli strat materiału – tym większa im bardziej skomplikowany jest kształt dachu. Na takich połaciach najlepiej sprawdzą się elementy drobnowymiarowe, np. dachówki, a zamiast dużych arkuszy blachy mniejsze panele o powierzchni ok. 1 m2.

 

Ponadto dach o skomplikowanym kształcie, z licznymi koszami, lukarnami i kominami to większe szanse na błędy, bo więcej jest miejsc wymagających szczególnej staranności.

 

Ceny pokryć w składach budowlanych i hurtowniach mogą znacznie się różnić, nawet jeśli pochodzą od tego samego producenta. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup, porównajmy ceny w kilku punktach i zawsze negocjujmy rabaty, zwłaszcza jeśli u tego samego dostawcy kupujemy również folię wstępnego krycia, blachę na obróbki i rynny.

Joanna Dąbrowska
FOT. EURONIT

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny