Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2016
Osłony przeciwsłoneczne do okien

Ostatnie lato było słoneczne i gorące, w tym roku może być podobnie. Najwyższy czas pomyśleć więc o systemach, które ochronią nas przed intensywnym, nagrzewającym pomieszczenia słońcem. Rolety, żaluzje i markizy nie tylko zapewnią w upalne miesiące cień i przyjemny chłód. Mogą pełnić także wiele innych ważnych funkcji, ograniczając zimą straty ciepła, tłumiąc dochodzące z zewnątrz dźwięki czy stanowiąc dodatkowe zabezpieczenie przed włamywaczami.

Osłony przeciwsłoneczne do okien
Osłony przeciwsłoneczne montuje się na oknach fasadowych i dachowych, najczęściej usytuowanych od strony południowej, wschodniej i zachodniej. Od strony północnej nie ma problemu nadmiernego nasłonecznienia, jednak warto ewentualnie zastanowić się nad opuszczanymi roletami zewnętrznymi, które będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe, a zimą ograniczały straty ciepła bądź zapewniającymi intymność domownikom roletami wewnętrznymi, które mogą być jednocześnie ciekawym elementem wystroju wnętrza.

 

Do okien elewacyjnych stosuje się nieco inne osłony niż do dachowych. Osłony zewnętrzne do okien fasadowych dobrze zaplanować już na etapie projektowania domu, ponieważ wiele modeli wymaga wcześniejszego przygotowania otworów okiennych. W przypadku okien dachowych, wszystkie osłony są sprzedawane oddzielnie i z powodzeniem można je zamontować w każdej chwili, na już obsadzonych oknach. Ale gdy planujemy osłony z napędem, trzeba pamiętać o doprowadzeniu zasilania i przewodów sygnałowych (sterujących).

 

Dokonując wyboru osłon, na leży pamiętać, że często są one kompatybilne tylko z oknami pochodzącymi od tego samego producenta.

Tomasz Wojciuk
FOT. ROTO OKNA DACHOWE

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje