Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2016
Schody

Schody pomiędzy kondygnacjami domu powinny być bezpieczne i wygodne, a gdy znajdują się w salonie, dodatkowo efektownie wykończone. Ich lokalizacja i kształt ma umożliwiać swobodne wniesienie np. dużych mebli. Najbardziej popularne są konstrukcje żelbetowe i lżejsze drewniane lub metalowe. W każdym przypadku, podczas montażu można popełnić masę błędów – przestrzegamy przed tym i podpowiadamy, jak ich uniknąć.

Schody
Wybór położenia, kształtu i wymiarów schodów wymaga przeprowadzenia wnikliwej analizy układu funkcjonalnego pomieszczeń oraz spełnienia określonych wymagań konstrukcyjnych.

 

W przypadku nowych budynków, dokumentacja dotycząca schodów zawarta jest w projekcie i zgodnie z nim należy je wykonać. Czasem jednak inwestorzy decydują się na zmianę ich lokalizacji bądź kształtu. Trzeba o tym zdecydować najpóźniej na etapie stanu surowego, konsultując przewidywane modyfikacje z projektantem. Unikniemy dzięki temu kłopotliwych przeróbek, gdy dom będzie już stał.

 

Konieczność zmiany biegu istniejących schodów lub ich wybudowanie w użytkowanym już domu może pojawić się przy okazji modernizacji czy rozbudowy. Najczęściej dotyczy to adaptacji poddasza na cele mieszkalne, kiedy to schody musimy „wcisnąć” w niższą kondygnację. Przy przebudowie nie zawsze udaje się zaprojektować wygodne pełnowymiarowe schody, gdyż zajmują one sporo miejsca, a istniejące przegrody ograniczają możliwości ich stawiania. Ergonomiczne schody mają bowiem nachylenie nie większe niż 30–35° i szerokość przynajmniej 80–90 cm, a zajmowana przez nie powierzchnia to ok. 4 m2. O wygodnych schodach możemy więc myśleć, gdy wychodzić one będą z dużego pomieszczenia, np. salonu, i jednocześnie staną się elementem dekoracyjnym tego wnętrza lub zaplanujemy je w pokoju na niższej kondygnacji.

 

Przy wyborze ich usytuowania, musimy pamiętać o zapewnieniu dostatecznej wysokości pomieszczenia na piętrze w miejscu, gdzie kończy się bieg schodów. Przy skośnych dachach, wysokość poddasza zmniejsza się znacząco przy ściankach kolankowych i może okazać się niewystarczająca, gdy element ten „wychodzi” zbyt blisko ściany zewnętrznej. Trudno określić minimalne wymagania odnośnie dobudowywanych schodów, gdyż zależy to od częstotliwości korzystania z nich oraz od wieku i sprawności mieszkańców. Można przyjąć, że nachylenie biegu nie powinno być większe niż 45°, nawet w przypadku piwnic i poddaszy nieużytkowych, zaś jego szerokość pozwalać na wygodne chodzenie.

Cezary Jankowski
FOT. PRUDLIK

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny