Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2016
Woda i kanalizacja

Nie sposób wyobrazić sobie mieszkania w domu bez dostępu do wody. A jeżeli mamy wodę, to produkujemy też ścieki. Sposobów na zapewnienie wody jest niewiele – wodociąg lub studnia. Jednak często trzeba jeszcze pomyśleć o jej uzdatnianiu. Za to w przypadku odprowadzenia ścieków wybór jest trudniejszy: kanalizacja, szambo czy jakiś rodzaj przydomowej oczyszczalni?

Woda i kanalizacja

WODA WŁASNA LUB WODOCIĄGOWA

Wodociąg w pobliżu działki to atut, który podnosi jej wartość. Woda wodociągowa – choć nie zawsze smaczna – jest bezpieczna i regularnie badana. Dlatego większość inwestorów, jeżeli tylko ma taką możliwość, decyduje się na przyłączenie do sieci wodociągowej.

 

Własna studnia to raczej rozwiązanie stosowane z konieczności – gdy nie ma wodociągu, albo przyłącze byłoby bardzo długie (a w efekcie kosztowne). Przede wszystkim dlatego, że jakość wody podziemnej często jest bardzo zła. Wymaga ona wówczas skomplikowanego uzdatniania, a odpowiedni zestaw filtrów i innych urządzeń to wydatek kilku tysięcy złotych. Nie zapominajmy też o tym, że na stację uzdatniania trzeba wygospodarować miejsce w domu, a sama jej eksploatacja wymaga nadzoru. Wbrew pozorom woda z własnej studni wcale nie jest za darmo, a ponadto jej jakość może się z czasem pogorszyć.

 

Warto wiedzieć, że zaopatrzenie nieruchomości w wodę (zapewnienie niezbędnej infrastruktury) należy do zadań gminy. Dlatego nie wolno obciążać właściciela działki kosztami rozbudowy sieci wodociągowej (poza kosztem samego przyłącza). Za to właściciel działki może pod pewnymi warunkami dobudować brakujący fragment wodociągu, a następnie wystąpić do gminy o zwrot kosztów.

 

Powszechnie spotykane jest ponadto określenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) sposobu zaopatrzenia w wodę (wodociąg, studnia czy pozostawienie swobody wyboru). Zdarza się, że w planie zagospodarowania zapisano obowiązek przyłączenia do wodociągu, chociaż w danym miejscu jeszcze nie rozbudowano odpowiednio sieci. Sądy administracyjne stoją jednak na stanowisku, że w takiej sytuacji właściciel posesji ma prawo wykonać studnię, a braki w infrastrukturze nie mogą być powodem do odmowy wydania pozwolenia na budowę.

Jarosław Antkiewicz
FOT. JUNKERS

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny