Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2016

Taras

Taras można wykonać na wiele sposobów. Warianty różnią się nakładami pracy poniesionymi podczas budowy oraz kosztami. Efekt zależy nie tylko od zastosowanej technologii i użytych materiałów, ale przede wszystkim od prawidłowego wykonania.


Taras, nazywany przedłużeniem salonu, to jeden z ważniejszych atutów domu jednorodzinnego. W ciepłe dni jest idealnym miejscem do relaksowania się, pracy czy spożywania posiłków blisko natury. W budownictwie jednorodzinnym element ten zastąpił balkony, które spełniały tę funkcję na piętrach przed laty, a obecnie są znacznie mniej popularne.

 

Technologia jego budowy jest często określona w projekcie budowlanym, co nie oznacza, że nie można wprowadzać w nim poprawek. Ten element można również wykonać w istniejącym budynku, choć w takim przypadku prace budowlane są uciążliwsze i droższe (ze względu na dodatkowe koszty transportu materiałów) niż podczas wznoszenia domu.

 

Aby taras dobrze spełniał swoją rolę, musi być solidnie wykonany – jest przecież stale wystawiony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – deszczu, śniegu, bardzo niskiej i wysokiej temperatury. Letni salon nie może być też zbyt mały. Aby wygodnie się z niego korzystało, powinien pomieścić przynajmniej standardowej wielkości stół ogrodowy z czterema krzesłami. Do tego należy doliczyć miejsce na grill lub przestrzeń dla dzieci. Dlatego wygodny taras powinien mieć minimum 20 m² powierzchni.

 

Ten element można wykonać na różne sposoby – poniżej prezentujemy pięć popularnych wariantów.

Norbert Skupiński
FOT. LIBET

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!