Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2016
Modne elewacje

Wizytówkę domu stanowi jego elewacja, która może być wykończona w rozmaity sposób. W tej kwestii znaczącą rolę odgrywa architekt, ale dobrze jeśli sami z grubsza wiemy, czego oczekujemy i jaki mamy budżet. Fasady z klinkieru, kamienia wyglądają solidnie i dostojnie. Drewno zaś może złagodzić surowy charakter budynku.

Modne elewacje

Zgodnie z projektem

Nie każdy materiał elewacyjny można zastosować na dowolny rodzaj ściany. Zewnętrzną warstwę ścian trójwarstwowych przeważnie stanowi mur z cegieł, pustaków lub kamienia. Przegrody dwuwarstwowe (z ociepleniem po zewnętrznej stronie) zazwyczaj wykańcza się tynkiem – przytwierdzenie ciężkiej okładziny byłoby kłopotliwe. Na ściany jednowarstwowe można natomiast zastosować dowolny materiał fasadowy.

 

Rodzaj i kolor wykończenia przegród zewnętrznych określony jest wstępnie w projekcie budynku. W ramach tzw. projektu gotowego inwestor otrzymuje kilka wariantów wykonania fasady. Jeżeli zaś projekt domu powstaje na indywidualne zamówienie, przy doborze elewacji projektant uwzględnia upodobania właściciela oraz charakter architektury danego regionu.

Efektowny mur

Fasady murowane z kamienia nie są zbyt popularne, z uwagi na wysoki koszt materiału, trudność wykonania i nieco przytłaczający wygląd ściany (kamień na dużej powierzchni wygląda ciężko). Powszechniej stosuje się kamienne płytki elewacyjne – układając je na niewielkim fragmencie. Mury często wznosi się natomiast z cegły klinkierowej, silikatowej i ceramicznej elewacyjnej. Podobnie jak kamień – nie wymagają tynkowania – trzeba tylko starannie przeprowadzić spoinowanie. Mury z pustaków ceramicznych lub bloczków z betonu komórkowego trzeba natomiast pokryć dodatkowo warstwą tynku.

Małgorzata Kolmus
FOT. ETEX (CEDRAL)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny