Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2016
Modernizacja instalacji elektrycznej i osprzętu

Instalacje elektryczne, zakładane kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu, często wymagają modernizacji, aby spełniały obecne standardy. Mniejsze naprawy można wykonać samemu, ale poważniejszymi zmianami powinien się zająć elektryk.

Modernizacja instalacji elektrycznej i osprzętu
Zakres prac modernizacyjnych zależy od stanu instalacji i planowanej rozbudowy, co niekiedy może wymagać zmian w podłączeniu do budynku oraz zwiększenia mocy przyłączeniowej. Najłatwiejsza do przeprowadzenia jest modernizacja ograniczona do wymiany osprzętu elektrycznego, czyli gniazd i łączników. Możemy też unowocześnić rozdzielnicę, dodając nową tablicę z aparaturą modułową. Bardziej pracochłonna jest rozbudowa instalacji o nowe obwody, gdy np. zamontowaliśmy elektryczne podgrzewacze przepływowe, zamieniliśmy kuchenkę gazową na elektryczną, czy chcemy wykonać instalację na adaptowanym poddaszu. Największy zakres prac czeka nas, gdy musimy wymienić przewody w całym domu i utworzyć oddzielne obwody zasilające, dostosowane do nowych wymagań użytkowych.

 

Prace przy instalacji odbiorczej nie wymagają zgłoszenia, o ile nie zachodzi konieczność dostania się do zaplombowanych przez zakład energetyczny urządzeń. W sytuacji, gdy trzeba np. przesunąć licznik, zamiar taki należy zgłosić do operatora sieci, podając terminy rozpoczęcia i zakończenia prac. Po zakończeniu robót pracownik zakładu zaplombuje licznik zamontowany w nowym miejscu.

 

Uwaga! Formalnie prace przy instalacji elektrycznej powinna wykonywać osoba z uprawnieniami elektrycznymi, ale drobne naprawy w praktyce przeprowadzają sami właściciele. Przed ich rozpoczęciem koniecznie trzeba pamiętać o wyłączeniu zasilania i sprawdzeniu próbnikiem obecności napięcia. W razie poważniejszych zmian, instalację musi sprawdzić elektryk.

Cezary Jankowski
FOT. FOTOLIA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny