Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2015
Nowoczesne elewacje

Wygląd ścian zewnętrznych domu, zarówno nowego, jak i remontowanego, nie musi oznaczać ułożenia tynku w pastelowych kolorach. Coraz więcej inwestorów decyduje się na inne rozwiązania i odważnie łączy materiały. Od inwencji architekta i naszego poczucia estetyki zależy, czy pokusimy się np. o dość drogie i kłopotliwe w konserwacji, ale efektowne i naturalne drewno, czy też tańszą i niewymagającą żadnych zabiegów jego imitację. A może wzbogacimy elewację klinkierem lub płytkami betonowymi naśladującymi kamień? Przyciągające wzrok elementy nadadzą budynkowi indywidualny szlif.

Nowoczesne elewacje 

naturalnie... drewno

Obecnie elementy drewniane dekorujące elewacje są bardzo popularne. Wprawdzie w większości nie jest to preferowana dawniej oblicówka z drewna układana na całych ścianach, jedynie różnej wielkości deski, zdobiące fragmenty ścian: szczyty, lukarny, podbitkę dachu. Deski z odpowiednio przygotowanego i zaimpregnowanego drewna przytwierdza się do stelaża drewnianego (najtańszego i najpowszechniejszego), aluminiowego bądź stalowego – w razie uszkodzenia pojedynczej składowej, nie jest konieczny demontaż całości. Elementy łączy się na wpust i wypust lub zakład (przylgę). Prowadzi się je pionowo lub poziomo. Oblicówka pionowa jest trwalsza, bo łatwiej spływa po niej woda deszczowa.

 

Na elewacje najczęściej wykorzystuje się drewno sosny, świerku, cedru, modrzewia lub meranti. Co 4–5 lat okładzina taka wymaga oczyszczenia i ponownego zabezpieczenia przed wpływem czynników atmosferycznych. Do tego celu stosuje się impregnaty wnikające w głąb drewna. Chronią one również przed rozwojem grzybów i owadami. Wybór preparatów jest szeroki. Obejmuje produkty bezbarwne lub delikatnie nadające pożądany odcień. Można też zdecydować się na kryjące preparaty barwiące materiał na dowolny kolor.

 

Zwolennicy tradycyjnej architektury mogą zdecydować się na budowę domu z bali i drewno nie tylko na całej elewacji, ale również na ścianach i sufitach wewnątrz pomieszczeń.

Joanna Dąbrowska
fot. Cedral

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny