Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2015
Wymiana okien i drzwi zewnętrznych

Zbliżająca się zima to czas, kiedy szczególnie zwracamy uwagę na stan techniczny stolarki. Nierzadko bowiem się okazuje, że przez nieszczelne okna i drzwi wejściowe wieje zimne powietrze. Podkręcamy wówczas grzejniki, ale nie jest to ekonomiczna metoda. Kiedy regulacja okuć nie pomaga, a nie chcemy zimą płacić zbyt wysokich rachunków za ciepło – takie okna i drzwi trzeba wymienić. Zainwestowane pieniądze zwrócą się dość szybko. Poprawi się też znacząco komfort mieszkania w ciepłych i przy okazji wyciszonych wnętrzach.

Wymiana okien i drzwi zewnętrznych
Choć wymiana okien i drzwi wydaje się mało skomplikowana wymaga podjęcia kilku decyzji. Przede wszystkim trzeba wybrać dostawcę, zdecydować jakiej stolarki szukamy oraz jakie dodatkowe wyposażenie będzie dla nas przydatne. Możliwości jest tak dużo, że przed ostatecznym wyborem warto je dokładnie przeanalizować, by nie przeinwestować w super ciepłe, pasywne okna, a wybrać standardowe i doposażyć je w udogodnienia ułatwiające ich użytkowanie, a także zadbać o ich prawidłowy montaż.

 

Zanim jednak zdecydujemy się na konkretnego producenta okien i drzwi, powinniśmy odwiedzić kilka punktów sprzedaży, poprosić o wycenę, porównać je, dopytać o czas realizacji zamówienia i negocjować rabaty lub dodanie gratis potrzebnych akcesoriów. Warto dopytać o metodę montażu oraz jej koszt. Nie każda firma bowiem oferuje montaż zgodny z obowiązującymi standardami energooszczędności, czyli z użyciem taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych (tzw. ciepły montaż).

Nowe okna

Niestety, nadal zdarzają się sprzedawcy, którzy wszystkim oferują typowe rozwiązania i nie znają możliwości, w jakie okna można doposażyć. Między innymi dlatego – zanim zrobimy rekonesans w kilku firmach – powinniśmy sami o oknach się nieco dowiedzieć, aby móc zadawać merytoryczne pytania i oczekiwać takowych informacji. Ponadto warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, żeby w przybliżeniu określić potrzeby.

Joanna Dąbrowska
fot. Rehau

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny