Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2015
Remont tarasu

Pojawianie się usterek na tarasie wynika z błędów wykonawczych, popełnionych na etapie jego wznoszenia, albo z zastosowania niewłaściwych materiałów. Naszych Rozmówców dotknęła konieczność remontowania tarasów, wcześniej wykonanych metodą na mokro, czyli na klasycznej betonowej płycie. Każdy z nich przeprowadził remont w inny sposób, ale tylko jeden rozebrał istniejącą konstrukcję i ułożył nową według technologii „na sucho”, z nawierzchnią z płyt betonu.

Układanie tarasowych desek kompozytowych na legarach: na gruncie
W celu uniknięcia późniejszych remontów tarasu, najważniejsza jest odpowiednia technologia budowy oraz staranność wykonania. Z punktu widzenia użytkownika, największe znaczenie w codziennej eksploatacji ma ładna i trwała nawierzchnia, ponieważ na niej się wypoczywa i właśnie po niej biegną trakty komunikacyjne na linii wnętrze domu-ogród.

 

Technologia budowy i staranność przygotowania wszystkich warstw są ogromnie ważne, ponieważ taras, nawet ten zadaszony, w ciągu roku podlega licznym naprężeniom, obciążeniom, zmianom temperatury i innym czynnikom atmosferycznym, jak słońce, deszcz, śnieg, promieniowanie UV, wiatr. Jeśli ten zewnętrzny element domu jest źle wykonany, może ulegać szybkiemu niszczeniu. W skrajnych przypadkach – wymaga naprawy nawet po kilku miesiącach eksploatacji. Dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby był skonstruowany przy zachowaniu prawideł sztuki budowlanej oraz z odpowiednich materiałów.

 

W najlepszej sytuacji znajdują się ci użytkownicy, u których zakres remontu tarasu obejmuje jedynie naprawę fug i przytwierdzenie kilku obluzowanych płytek. W nieco gorszej są ci, u których trzeba wymienić całą istniejącą nawierzchnię i naprawić warstwy izolacyjne. Najwięcej czasu i środków finansowych pochłonie natomiast remont związany z modernizacją konstrukcji tarasu, warstw izolacji i nawierzchni.

Lilianna Jampolska
fot. Kopp

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny