Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2015
Wymiana bramy garażowej

Dawniej wymiana bramy garażowej sprowadzała się do demontażu starych skrzydeł i zawieszenia nowych. Dziś mamy do wyboru wiele rodzajów bram, więc sprawa już nie jest taka prosta. Jak spośród bogatej oferty rynkowej wybrać najdogodniejsze rozwiązanie i jak właściwie przeprowadzić montaż? Oto nasze podpowiedzi.

Wymiana bramy garażowej 

Jaka brama w miejscu starej?

Planując wymianę bramy, w pierwszej kolejności należy skupić się na doborze odpowiedniego jej rodzaju. Przede wszystkim powinien on pasować do istniejącego otworu wjazdowego, tak by nową bramę dało się bez problemu zamontować w miejscu starej. Ocenę tej kwestii najlepiej powierzyć monterom współpracującym z firmą, w której zamierzamy dokonać zakupu. Dokładnie zmierzą otwór garażowy i sprawdzą, czy jest właściwie przystosowany do montażu danego modelu.

 

Sposób otwierania
Poszczególne rodzaje bram różnią się przede wszystkim konstrukcją. Związana jest ona ze sposobem otwierania. Sposób poruszania się skrzydła rzutuje na to, jaka ma być wysokość nadproża w garażu, czy wymagane jest miejsce pod sufitem (aby zamontować prowadnice) oraz na podjeździe (na ruch skrzydła). Podczas wyboru bramy, trzeba zatem uwzględnić powyższe kwestie.

 

Segmentowa. Najpopularniejsze obecnie bramy segmentowe – składające się z 3–6 prostokątnych segmentów – podczas otwierania lub zamykania nie zajmują miejsca przed garażem. Stanowią więc dobre rozwiązanie, gdy podjazd jest krótki. Modele boczne – otwierające się na ścianę garażu – polecane są do niższych, szerszych wnętrz. Modele górne otwierają się na sufit – planując zagospodarowanie tego pomieszczenia, pamiętajmy zatem, aby pozostawić tam wolną przestrzeń (pod sufitem często znajdują się przewody instalacji elektrycznej, rury itp). Wysokość nadproża powinna wynosić 10–40 cm (w zależności od modelu bramy) – jeśli jest mniejsza, stosuje się montażowe profile renowacyjne, osadzane na górnej części ościeżnicy.

Małgorzata Kolmus
fot. Krispol

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny