Niewielkie usterki oraz rozmaite uszkodzenia powierzchni ścian czy podłóg, w zamieszkanym domu, nie należą do rzadkości. Wyglądają nieestetycznie i wymagają naprawy – niewielkie defekty z reguły bardzo szybko prowadzą do poważnych uszkodzeń.
Nawet najdrobniejsze prace można zlecić fachowcom, jednak dużo większą satysfakcję daje samodzielnie wykonywanie domowych napraw. Nie bez znaczenia są też zaoszczędzone w ten sposób pieniądze. Zazwyczaj nie opłaca się zlecać ekipom remontowym prac obejmujących niewielki metraż. Ponadto wykonawcy niechętnie podejmują się przeprowadzania jedynie drobnych robót. Podpowiadamy zatem, jak wykonać je we własnym zakresie.
Równe i estetyczne posadzki
Każda posadzka ulega stopniowemu niszczeniu. Przy odrobinie wiedzy i doświadczenia, drobne naprawy lub renowację jej powierzchni można przeprowadzić samodzielnie. Czasem wystarczy zastosować odpowiedni środek, który pozwoli przywrócić drewnu dawny blask, innym razem – wymienić mały element wykończenia podłogi.
Usuwamy zabrudzenia z drewna
Posadzkę
lakierowaną (z desek albo deszczułek) zazwyczaj wystarczy przetrzeć szmatką, używając silniejszego niż zwykle środka myjącego. Jeśli jednak plamy są trudne do usunięcia, trzeba użyć specjalnego odplamiacza. Preparat w małym stężeniu nanosi się szmatką i zmywa wodą.
Z drewna
olejowanego zabrudzenia można usunąć wodą z dodatkiem mydła do podłóg olejowanych. Uporczywe plamy potraktujmy natomiast specjalnym zmywaczem – środek pozostawiamy na pewien czas na podłodze, a następnie wycieramy szmatką. Przed skorzystaniem któregokolwiek z powyższych sposobów, należy w niewidocznym miejscu przeprowadzić próbę odporności materiału posadzkowego na wybrany preparat.
Małgorzata Kolmus fot. Kaem
OZE - Wymiana kotła na pompę ciepła
Chociaż najlepiej, żeby wykorzystanie pompy ciepła uwzględniono już na etapie projektowania budynku, to stosowanie jej w domach poddawanych termomodernizacji również staje się coraz popularniejsze. Głównie za sprawą udoskonalenia ich wariantów bazujących na powietrzu zewnętrznym, bo nie trzeba wykonywać na działce instalacji źródła dolnego. W takiej sytuacji zasadniczego znaczenia nabierają straty ciepła budynku oraz charakterystyka jego instalacji grzewczej.
Ogród z zakochaną parą
W ogrodzie Kasi jest kilka ciekawych rabat – niektóre ozdobiono nawierzchnią ze żwiru i elementami z betonu, inne – kolorowymi zestawami roślin. Najbardziej reprezentacyjną rabatę dekoruje romantyczna rzeźba.
Nowoczesne elewacje
Wygląd ścian zewnętrznych domu, zarówno nowego, jak i remontowanego, nie musi oznaczać ułożenia tynku w pastelowych kolorach. Coraz więcej inwestorów decyduje się na inne rozwiązania i odważnie łączy materiały. Od inwencji architekta i naszego poczucia estetyki zależy, czy pokusimy się np. o dość drogie i kłopotliwe w konserwacji, ale efektowne i naturalne drewno, czy też tańszą i niewymagającą żadnych zabiegów jego imitację. A może wzbogacimy elewację klinkierem lub płytkami betonowymi naśladującymi kamień? Przyciągające wzrok elementy nadadzą budynkowi indywidualny szlif.
Remont nawierzchni z kostki brukowej
Po kilkunastu latach użytkowania kostka brukowa na podjeździe lub ścieżkach wokół domu może pobrudzić się, porysować, popękać, pozapadać, "rozjechać" lub porosnąć chwastami. Dlatego co jakiś czas warto przeprowadzić jej renowację. Niekiedy wystarczą proste zabiegi pielęgnacyjne. Innym razem trzeba wymienić część elementów lub całą nawierzchnię, albo poprawić jej podbudowę.
Remont ogrodzenia
Czym usunąć rdzę z ogrodzenia metalowego? W jaki sposób odnowić płot drewniany? Co zrobić, gdy betonowa podmurówka się kruszy? Kiedy i jak przeprowadzić demontaż starego płotu? Odpowiedzią na te (i inne) pytania jest poniższy artykuł.
Remont podłogi i wymiana posadzki
Wymieniona posadzka to nie tylko ładniejsze wnętrze. Remont podłogi to dobra okazja, by poprawić jej ocieplenie, zmienić ogrzewanie na podłogowe albo wyciszyć dom.
Remont ścian wewnętrznych
Praktycznie każda ściana wymaga co kilka lat odświeżenia. Renowacja może się ograniczyć do odmalowania, ale czasami niezbędny będzie poważniejszy remont – naprawa tynku bądź położenie zupełnie nowej okładziny. Warto wykorzystać te okazję, aby wyraźnie poprawić estetykę wnętrz.
Wymiana bramy garażowej
Dawniej wymiana bramy garażowej sprowadzała się do demontażu starych skrzydeł i zawieszenia nowych. Dziś mamy do wyboru wiele rodzajów bram, więc sprawa już nie jest taka prosta. Jak spośród bogatej oferty rynkowej wybrać najdogodniejsze rozwiązanie i jak właściwie przeprowadzić montaż? Oto nasze podpowiedzi.
Doposażenie domu w domofon i instalację alarmową
Decydując się na zamontowanie w istniejącym budynku domofonu lub instalacji alarmowej, warto dobrze rozeznać się w ofercie rynkowej. Od naszego wyboru zależy bowiem to, jak sprawnie przebiegną prace modernizacyjne i jak skuteczna będzie ochrona domu i posesji.
Modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnej
Sam montaż nowych sanitariatów i wymiana płytek bywają kosztowne i uciążliwe, jednak technicznie nie są kłopotliwe. Poważnym wyzwaniem jest natomiast inne poprowadzenie rur, związane np. z przesunięciem miski ustępowej lub wanny. Nierzadko też w ramach remontu chcemy zrobić nową łazienkę, np. na zaadaptowanym strychu. Wówczas najważniejsze jest zapewnienie odpływu ścieków do pionu kanalizacyjnego oraz doprowadzenie wody.
Remont instalacji grzewczej
Każda instalacja grzewcza wymaga z czasem remontu lub przeróbek. Drobne doraźne naprawy, wymiana kotła czy kapitalny remont połączony z wymianą rur i grzejników? A może chcemy dodać piec lub kominek jako uzupełniające źródło ciepła?
Wymiana dachu i orynnowania
Pokrycie dachu czasem już po kilku lub kilkunastu latach wymaga naprawy. W wadliwie ułożonym materiale, mogą zdarzyć się drobne nieszczelności, przecieki czy wwiewanie deszczu a nawet śniegu pod połać. Najlepiej w porę te usterki zauważyć i je naprawić. Jeśli jednak obszar zniszczeń dachu jest dużo większy, konieczna będzie wymiana pokrycia na nowe.
Docieplanie ścian zewnętrznych
Remont domu zwykle oznacza wymianę okien i drzwi, naprawę lub wymianę dachu i ocieplenie ścian. Choć technologia przyklejania na ściany wełny mineralnej lub styropianu stosowana jest już od lat, to nadal zdarzają się błędy, które niweczą trud włożony w te prace i pieniądze na nie wydane. Zanim zatem zaczniemy w ten sposób modernizować dom, musimy wiedzieć, na czym te prace polegać powinny. Bo wszelkie niedociągnięcia i fuszerki będziemy odczuwać przez długie lata, głównie w postaci wciąż niemałych rachunków za ogrzewanie.
Wymiana okien i drzwi zewnętrznych
Zbliżająca się zima to czas, kiedy szczególnie zwracamy uwagę na stan techniczny stolarki. Nierzadko bowiem się okazuje, że przez nieszczelne okna i drzwi wejściowe wieje zimne powietrze. Podkręcamy wówczas grzejniki, ale nie jest to ekonomiczna metoda. Kiedy regulacja okuć nie pomaga, a nie chcemy zimą płacić zbyt wysokich rachunków za ciepło – takie okna i drzwi trzeba wymienić. Zainwestowane pieniądze zwrócą się dość szybko. Poprawi się też znacząco komfort mieszkania w ciepłych i przy okazji wyciszonych wnętrzach.
Zwalczanie pleśni i wilgoci
Grzyby domowe rozwijają się tylko tam, gdzie długotrwale utrzymuje się podwyższona wilgotność. Dlatego jeżeli zaobserwujemy ich ogniska, musimy przede wszystkim wykryć i wyeliminować przyczyny zawilgocenia. Samo odgrzybianie będzie dopiero ukoronowaniem pracy.
Zgodnie z prawem - Wycinka drzew i krzewów
Z problemem wycinania drzew przeszkadzających w budowie domu, garażu czy ogrodzenia boryka się spora część właścicieli działek. Nierzadko spróchniałe, połamane konary mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców lub uszkodzić dach czy parkujący przed domem samochód. Do tej pory za usunięcie takich drzew bez pozwolenia obowiązywały bardzo wysokie kary, sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy. W czerwcu tego roku nieznacznie złagodzono te obostrzenia. Oto jak wyglądają one obecnie.
Remont tarasu
Pojawianie się usterek na tarasie wynika z błędów wykonawczych, popełnionych na etapie jego wznoszenia, albo z zastosowania niewłaściwych materiałów. Naszych Rozmówców dotknęła konieczność remontowania tarasów, wcześniej wykonanych metodą na mokro, czyli na klasycznej betonowej płycie. Każdy z nich przeprowadził remont w inny sposób, ale tylko jeden rozebrał istniejącą konstrukcję i ułożył nową według technologii „na sucho”, z nawierzchnią z płyt betonu.
Remont łazienki
Łazienka, oprócz kuchni, jest kolejnym pomieszczeniem wymagającym utrzymania dużej higieny i jednocześnie narażonym na wiele niszczących czynników. Najbardziej zagrażają jej – brak odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej i wentylacji, wilgoć, osady mineralne z wody i ze środków myjących. Objawem ich działania mogą być wilgotne wykwity na ścianach, zagrzybione fugi, popękane płytki, zakamieniona i pożółkła armatura sanitarna. Jeżeli do tego doda się niemodny już wygląd mebli i urządzeń, mamy odpowiedź na pytanie, dlaczego właściciele domów co jakiś czas podejmują się niełatwego zadania remontu łazienki. Oto doświadczenia kilkorga z nich.
Nowoczesne odkurzanie centralne, tradycyjne i automatyczne
Wielu użytkowników odkurzaczy kładzie nacisk na wygodną obsługę, niski poziom hałasu i zużycia prądu. Oprócz tego urządzenie powinno zapewniać sterylne i niealergizujące sprzątanie przez usunięcie z pomieszczeń śmieci oraz kurzu wraz z wszechobecnymi pyłkami roślin, zarodnikami grzybów, odchodami roztoczy, bakteriami, a następnie poddanie zassanych zanieczyszczeń filtrowaniu do takiego poziomu, żeby wypuszczone powietrze nie groziło wtórnym zakurzeniem domu. Jakie cechy mają roboty sprzątające, odkurzacze centralne, a jakie przenośne, opowiedzieli ich użytkownicy. Oto ich doświadczenia.
Adaptacja poddasza
W wielu budowanych przed laty domach na ostatniej kondygnacji przewidziano pomieszczenia niemieszkalne. Z czasem, gdy zaczyna nam brakować miejsca, rośnie pokusa, aby sporadycznie dotąd wykorzystywany strych zagospodarować, zyskując cenną powierzchnię. Adaptacja poddasza jest poważnym przedsięwzięciem, dlatego warto się do niej dobrze przygotować.
W lekkiej technologii gipsowej
Dwadzieścia lat temu Beata i Mirek samodzielnie wznieśli dom według technologii murów jednowarstwowych z lekkich pustaków gipsowych. Ściany z tego materiału znakomicie się sprawdzają! Wymiany wymagały już natomiast okna i pokrycie dachu z falistych płyt.
Przytulniejszy i funkcjonalniejszy po remoncie
W 2008 r. Joanna i Adam kupili kilkuletni dom. Dopiero po dokładnym poznaniu jego zalet i wad, wprowadzili kilka zmian we wnętrzu, a w 2014 r. zrobili remont fundamentów, elewacji i dachu.
Przytulniejszy i funkcjonalniejszy po remoncie
W 2008 r. Joanna i Adam kupili kilkuletni dom. Dopiero po dokładnym poznaniu jego zalet i wad, wprowadzili kilka zmian we wnętrzu, a w 2014 r. zrobili remont fundamentów, elewacji i dachu.