Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2015
Remont ogrodzenia

Czym usunąć rdzę z ogrodzenia metalowego? W jaki sposób odnowić płot drewniany? Co zrobić, gdy betonowa podmurówka się kruszy? Kiedy i jak przeprowadzić demontaż starego płotu? Odpowiedzią na te (i inne) pytania jest poniższy artykuł.

Remont ogrodzenia
Większość ogrodzeń wymaga zabezpieczania przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Zabiegi pielęgnacyjne wystarczy przeprowadzać raz na kilka lat. Mimo to, często brakuje systematycznej konserwacji i z czasem konieczny jest poważniejszy remont płotu – wymiana przęseł, a nawet słupków lub podmurówki.

Odnawiamy przęsła stalowe

Przęsła tego typu są trwałe i rzadko ulegają poważniejszym uszkodzeniom. Ich powierzchnia wymaga jednak odnawiania i zabezpieczania. Na ogół już w fabryce powlekane są tworzywem, cynkowane ogniowo albo lakierowane proszkowo. Lecz powłoka zabezpieczająca z czasem zaczyna się łuszczyć – niekiedy już po kilku latach od montażu ogrodzenia.

 

W takiej sytuacji konieczne jest dokładne usunięcie rdzy i powłoki zewnętrznej (np. farby) – papierem ściernym, szczotką drucianą bądź szlifierką. Potem trzeba metal odtłuścić rozpuszczalnikiem lub benzyną. Gdy płyn wyschnie, przęsło pokrywa się preparatem podkładowym i maluje na docelowy kolor. Można też jedynie z grubsza oczyścić metal i pokryć go środkiem neutralizującym resztki farby i rdzy, oraz pełniącym rolę warstwy zewnętrznej. To drugie rozwiązanie jest jednak mniej skuteczne.

Remontujemy ogrodzenie z siatki

Płoty z siatki są bardzo popularne, jednak względnie łatwo rdzewieją. O ile wyroby powleczone warstwą tworzywa sztucznego (PVC, polietylen) są w miarę odporne na wpływ warunków atmosferycznych, te z powłoką cynkową (szczególnie gdy nie zostały dodatkowo pomalowane farbą) co kilka lat zazwyczaj trzeba odnawiać (gdy cynk się utlenia – pojawia się korozja).

Małgorzata Kolmus
fot. Konsport

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny