Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2015
Adaptacja poddasza

W wielu budowanych przed laty domach na ostatniej kondygnacji przewidziano pomieszczenia niemieszkalne. Z czasem, gdy zaczyna nam brakować miejsca, rośnie pokusa, aby sporadycznie dotąd wykorzystywany strych zagospodarować, zyskując cenną powierzchnię. Adaptacja poddasza jest poważnym przedsięwzięciem, dlatego warto się do niej dobrze przygotować.

Adaptacja poddasza
Praktycznie każdy dom można rozbudować, ale wielu inwestorów nie dysponuje na posesji odpowiednią powierzchnią, żeby taki plan zrealizować. Dlatego najprostszym sposobem na powiększenie powierzchni mieszkalnej jest adaptacja poddasza. Nie znaczy to wcale, że tego typu przedsięwzięcie będzie łatwe. Zakres prac zależy od wielu czynników, a najistotniejsze z nich to konstrukcja budynku oraz stan techniczny poddasza.

Przygotowanie do inwestycji

Możliwości adaptacji poddasza są powiązane przede wszystkim z kształtem i konstrukcją dachu. Najłatwiej zaaranżować przestrzeń pod konstrukcją dwuspadową, o znacznym kącie nachylenia połaci (powyżej 30°), ponieważ w takim pomieszczeniu wysokość szybko rośnie, w miarę oddalania się od ściany. Ułatwieniem jest też duża rozpiętość dachu (ponad 8 m), wysoka ścianka kolankowa (ponad 1 m), a także niewielka ilość podpór konstrukcji dachowej, ścian nośnych, kominów, kanałów wentylacyjnych itp. Generalnie powierzchnia umożliwiająca wygodne poruszanie się powinna mieć wysokość nie mniejszą niż 190 cm, natomiast do ustawienia mebli i sprzętów przy ścianach potrzebna jest wysokość 120–150 cm.

 

Tego typu inwentaryzację na poddaszu wykonamy samodzielnie, natomiast do oględzin stanu technicznego elementów konstrukcyjnych dachu oraz nośności stropu należy zatrudnić konstruktora. Od jego decyzji zależy zakres prac adaptacyjnych. W niektórych przypadkach wystarczy odświeżyć pomieszczenie, ale często nie obędzie się bez poważniejszego remontu – wzmocnienia więźby i stropu, ocieplenia dachu, wykonania niezbędnych instalacji itp. Na tym etapie inwestor musi zdecydować, czy modernizacja ma ekonomiczne uzasadnienie.

Norbert Skupiński
fot. Pfleiderer

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny