Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2015
Modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnej

Sam montaż nowych sanitariatów i wymiana płytek bywają kosztowne i uciążliwe, jednak technicznie nie są kłopotliwe. Poważnym wyzwaniem jest natomiast inne poprowadzenie rur, związane np. z przesunięciem miski ustępowej lub wanny. Nierzadko też w ramach remontu chcemy zrobić nową łazienkę, np. na zaadaptowanym strychu. Wówczas najważniejsze jest zapewnienie odpływu ścieków do pionu kanalizacyjnego oraz doprowadzenie wody.

 Modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnej

Nowa łazienka

Nowa łazienka, w miejscu do którego nie doprowadzono w ogóle instalacji wodno-kanalizacyjnej, jest potrzebna, gdy adaptujemy poddasze lub piwnicę albo też wyburzamy i stawiamy na nowo ścianki działowe, dzieląc zupełnie od nowa jakąś kondygnację.

 

Poziom trudności prac zależy od tego, na ile możemy wykorzystać istniejące piony kanalizacyjne i rury doprowadzające wodę. Jeśli istniejąca i planowana łazienka znajdują się jedna nad drugą albo sąsiadują przez ścianę, w której biegną rury, wówczas rozbudowa będzie dość łatwa. Jeśli zaś wszystkie instalacje trzeba doprowadzić z drugiego końca domu, to prace będą kłopotliwe i kosztowne. Przede wszystkim dlatego, ze rurociągi trzeba poprowadzić – i ukryć – przez już wykończone pomieszczenia.

Kanalizacja dobrze ułożona

Kanalizację zwykle wykonuje się jako grawitacyjną. Oznacza to, że rury układa się ze stałym spadkiem od przyborów do pionu. Powinny być przy tym możliwie krótkie i prowadzone bez zmian kierunku. Po prostu siła spływających ścieków jest niewielka, a każda kształtka lub załamanie rurociągu to dodatkowy opór do pokonania. Ponadto w takich miejscach najłatwiej osiadają zanieczyszczenia. Nawet jeśli rura nie zostanie nimi całkowicie zapchana, to zwężają jej przekrój i ścieki spływają gorzej.

 

Zaleca się, aby spadek rurociągu wynosił ok. 2%, czyli 2 cm na każdy 1 m długości rury. Zbyt mały spadek powoduje zatrzymanie ruchu ścieków, ale zbyt duży (ponad 20%) też jest niekorzystny, bo ścieki ulegają nadmiernemu spiętrzeniu i wypełniają cały przekrój przewodu.

Jarosław Antkiewicz
fot. Pipelife

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny