Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2015
Nowoczesne odkurzanie centralne, tradycyjne i automatyczne

Wielu użytkowników odkurzaczy kładzie nacisk na wygodną obsługę, niski poziom hałasu i zużycia prądu. Oprócz tego urządzenie powinno zapewniać sterylne i niealergizujące sprzątanie przez usunięcie z pomieszczeń śmieci oraz kurzu wraz z wszechobecnymi pyłkami roślin, zarodnikami grzybów, odchodami roztoczy, bakteriami, a następnie poddanie zassanych zanieczyszczeń filtrowaniu do takiego poziomu, żeby wypuszczone powietrze nie groziło wtórnym zakurzeniem domu. Jakie cechy mają roboty sprzątające, odkurzacze centralne, a jakie przenośne, opowiedzieli ich użytkownicy. Oto ich doświadczenia.

Jednostka centralna typu split z zestawem do sprzątania
W żaden sposób nie uniknie się odkurzania domu, czy mieszkania. Na szczęście, obecnie można to robić przy pomocy różnych nowoczesnych technologii i urządzeń. Dla tych, którzy wolą zdrowe, wygodne i ciche odkurzanie, najlepsza będzie instalacja centralnego odkurzania, albo urządzenie przenośne z wysoko sprawnym filtrem powietrza HEPA/EPA. A jeśli ktoś stawia na bezobsługowe sprzątanie, wybierze zapewne robot odkurzający.

INSTALACJA CENTRALNEGO ODKURZANIA

Sprzątanie odkurzaczem centralnym odbywa się na zupełnie innych zasadach. Zabrudzenia i zakurzone powietrze najpierw zostają zassane do specjalnych rur ułożonych w podłogach i ścianach, potem trafiają do jednostki centralnej, w której są dokładnie separowane, a na końcu przefiltrowane powietrze trafia z układu poza budynek.

 

Elementy składowe i działanie instalacji. Rurociąg (ułożony z rur o śr. 50 mm, wykonanych z PVC), łączy kilka gniazd ssących, umieszczonych w wybranych miejscach domu z jednostką centralną, znajdującą się w garażu lub w piwnicy. Wzdłuż rurociągu biegną niskonapięciowe elektryczne przewody sterujące (np. 24 V). System rozpoczyna pracę po włożeniu, do któregoś z gniazd, węża z końcówką do sprzątania, albo po uruchomieniu przycisku na rękojeści teleskopowej rury. Wówczas jednostka centralna wytwarza podciśnienie, wskutek którego prędkość przepływu zassanego powietrza w rurociągu przekracza 100 km/h, i śmieci wpadają do separatora jednostki centralnej.

 

Po oczyszczeniu z kurzu – zassane powietrze wylatuje przez specjalny przewód, nazywany wyrzutnią powietrza, najczęściej na zewnątrz budynku (tylko jeśli w układzie znajduje się jednostka centralna z podwójną filtracją zassanego powietrza, można je wpuścić np. w przestrzeń garażu i dzięki temu nie narusza się ścian zewnętrznych).

Lilianna Jampolska, Mateusz Jagodziński
fot. Santech

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny