Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2015
Doposażenie domu w domofon i instalację alarmową

Decydując się na zamontowanie w istniejącym budynku domofonu lub instalacji alarmowej, warto dobrze rozeznać się w ofercie rynkowej. Od naszego wyboru zależy bowiem to, jak sprawnie przebiegną prace modernizacyjne i jak skuteczna będzie ochrona domu i posesji.

Doposażenie domu w domofon i instalację alarmową
Domofony, które zastąpiły dzwonki, są już standardem w nowo budowanych domach. Również systemy alarmowe, kojarzone do niedawna z rezydencjami, nie są dziś żadnym luksusem – stanowią zwyczajne wyposażenie budynków jednorodzinnych. O ile zainstalowanie tych elementów ochrony na etapie wznoszenia domu nie stanowi żadnego problemu, to już przeprowadzenie takich prac w wykończonym budynku może stanowić spore wyzwanie.

Domofony i wideodomofony

Podstawowym elementem ograniczającym dostęp na posesję jest domofon. Dzięki identyfikacji głosowej umożliwia wpuszczanie wyłącznie pożądanych osób. Jego doskonalszą wersją jest wideodomofon, który dodatkowo pozwala na obserwację gości przy furtce. Szczególnie dobrze sprawdza się wtedy, gdy wejście na posesję nie jest widoczne z domu, zasłonięte np. przez roślinność lub słabo oświetlone.

 

System domofonowy składa się z zamontowanej przy furtce stacji bramowej z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym, oraz z umieszczonego w budynku unifonu z głośnikiem, mikrofonem i przyciskiem do otwierania furtki. Wideodomofon jest dodatkowo wyposażony w kamerę w zewnętrznej kasecie i w panel z monitorem w pomieszczeniu. Niezależnie, czy zdecydujemy się na domofon, czy wideodomofon, furtkę musimy wyposażyć w elektrozaczep.

 

Sygnał pomiędzy stacją bramową a odbiornikiem może być przesyłany drogą radiową lub przewodami. Wyposażając wykończony dom w domofon lub wideodomofon łatwiej wykonać system bezprzewodowy. W tym wariancie odpada bowiem problem kucia ścian i przeciągania kabli. Zasilanie trzeba doprowadzić tylko do kasety zamontowanej przy furtce. Najwygodniej poprowadzić przewody bezpośrednio ze skrzynki złącza elektrycznego, którą umieszcza się przeważnie w pobliżu – w linii ogrodzenia.

Norbert Skupiński
fot. Genway

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny