Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2015
Docieplanie ścian zewnętrznych

Remont domu zwykle oznacza wymianę okien i drzwi, naprawę lub wymianę dachu i ocieplenie ścian. Choć technologia przyklejania na ściany wełny mineralnej lub styropianu stosowana jest już od lat, to nadal zdarzają się błędy, które niweczą trud włożony w te prace i pieniądze na nie wydane. Zanim zatem zaczniemy w ten sposób modernizować dom, musimy wiedzieć, na czym te prace polegać powinny. Bo wszelkie niedociągnięcia i fuszerki będziemy odczuwać przez długie lata, głównie w postaci wciąż niemałych rachunków za ogrzewanie.

Docieplanie ścian zewnętrznych
Powszechnie uważa się, że im grubszą warstwą materiału izolacyjnego ocieplimy ściany, tym inwestycja będzie bardziej opłacalna, bowiem do minimum ograniczy wydatki na ogrzewanie. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ nie warto ocieplić budynku zbyt grubą warstwą izolacji, która zwróci się dopiero po 20 latach, kiedy to dom będzie wymagał kolejnego remontu. Żeby inwestycja ta była optymalnie opłacalna, rodzaj i grubość ocieplenia muszą być tak dobrane, by w ciągu kilku lat oszczędności wynikające z przeprowadzonych prac zrównoważyły koszty inwestycyjne.

 

Głównymi czynnikami wpływającymi na grubość ocieplenia są – materiał, z jakiego ściany zostały wykonane, ich grubość i (co z tego wynika) ich obecna izolacyjność termiczna oraz to, do jakiej wartości chcemy ją poprawić. Kolejnym czynnikiem jest rodzaj źródła energii, które ogrzewa dom.

 

Zdecydowanie bardziej opłaca się docieplić grubą warstwą izolacji dom ogrzewany drogą energią elektryczną, niż identyczny opalany najtańszym drewnem lub węglem. Nie bez znaczenia jest również jakość okien i drzwi wejściowych. Jeżeli nie zostały wymienione na szczelne i do wnętrz wpada zimne powietrze, to poprawę ciepłochronności budynku powinno się zacząć od ich wymiany, a dopiero potem go ocieplić.

 

Przyjmuje się, że szybki zwrot kosztów inwestycji następuje, jeśli współczynnik przenikania ciepła ściany U przed ociepleniem przekracza 0,5 W/(m2•K). Taką i dużo wyższą wartość ma większość domów budowanych 20–30 lat temu. Najczęściej ściany zewnętrzne ociepla się więc 15–20 cm wełny mineralnej lub styropianu i jest to grubość zazwyczaj wystarczająca.

Joanna Dąbrowska
fot. Austrotherm

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny