Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2015
Remont podłogi i wymiana posadzki

Wymieniona posadzka to nie tylko ładniejsze wnętrze. Remont podłogi to dobra okazja, by poprawić jej ocieplenie, zmienić ogrzewanie na podłogowe albo wyciszyć dom.

Remont podłogi i wymiana posadzki
Nie zawsze wystarczy wymiana wierzchniej części podłogi, czyli posadzki, czasem naprawy wymagają głębsze warstwy. Pewne prace (jak drobne, miejscowe naprawy okładziny), możemy przeprowadzić samodzielnie, jednak większość robót trzeba zlecić fachowcom. Pomimo że do wyboru mamy dziś wiele nowoczesnych materiałów i metod prowadzenia prac, remont tego typu będzie dość uciążliwy dla domowników – musimy być na to przygotowani. Z pomieszczeń, w których będą prowadzone prace, należy bowiem wynieść wszystkie meble. Roboty mogą potrwać nawet miesiąc. Mogą odbywać się o dowolnej porze roku, ale zimą dom musi być ogrzewany.

To, co pod spodem

W starszych budynkach, oprócz wymiany posadzki, nierzadko konieczna jest wymiana, bądź remont, warstwy wyrównującej (znajdującej się bezpośrednio pod pokryciem), podkładu czy też izolacji przeciwwilgociowej (na samym spodzie).

 

Niekiedy brakuje np. izolacji akustycznej, cieplnej albo przeciwwilgociowej. To, w jakim stanie jest podłoga, można dokładnie ocenić dopiero po zerwaniu posadzki. Warto przy tym skonsultować się z inżynierem lub rzeczoznawcą budowlanym. Zakres i rodzaj prac dopasowuje się do stanu i typu podłoża. Remont podłogi to dobry moment na modernizację domowej instalacji elektrycznej, grzewczej lub wodno- kanalizacyjnej – przewody i rury ukrywa się bowiem w warstwach podłogowych. Pamiętajmy jednak, że wszelkie zmiany konstrukcji na stropie trzeba uzgodnić z konstruktorem.

 

Naprawiamy betonowe podłoże
Renowacji często wymaga warstwa betonu bezpośrednio pod posadzką. Trzeba usunąć z niej resztki kleju, wyrównać i zagruntować. Szczególnie kłopotliwe jest usunięcie zeń lepiku (który służył do przyklejania parkietu), a nie można go pozostawić, bo zapraw klejowych, które dostępne są dziś na rynku, nie należy nakładać na podłoże zanieczyszczone masą bitumiczną.

Małgorzata Kolmus
fot. Wolfcraft

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny