Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2015
Remont łazienki

Łazienka, oprócz kuchni, jest kolejnym pomieszczeniem wymagającym utrzymania dużej higieny i jednocześnie narażonym na wiele niszczących czynników. Najbardziej zagrażają jej – brak odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej i wentylacji, wilgoć, osady mineralne z wody i ze środków myjących. Objawem ich działania mogą być wilgotne wykwity na ścianach, zagrzybione fugi, popękane płytki, zakamieniona i pożółkła armatura sanitarna. Jeżeli do tego doda się niemodny już wygląd mebli i urządzeń, mamy odpowiedź na pytanie, dlaczego właściciele domów co jakiś czas podejmują się niełatwego zadania remontu łazienki. Oto doświadczenia kilkorga z nich.

Przed remontem warto skorzystać z usług sprzedawców lub samodzielnie za pomocą programów komputerowych na nowo zaaranżować przestrzeń w łazience
Remont zniszczonej łazienki niesie ze sobą wiele wyzwań, lecz jeśli się go prawidłowo przeprowadzi, bez wątpienia da domownikom nową jakość użytkową i estetyczną na kolejnych kilka lub kilkanaście lat. Warto więc, gdy zachodzi taka potrzeba, poważnie pochylić się nad zapewnieniem w przerabianym wnętrzu skutecznej izolacji przeciwwilgociowej i wentylacji, różnorodnego ogrzewania i oświetlenia, solidnych i estetycznych pokryć na ścianach i posadzce, a wreszcie – higienicznej i praktycznej armatury sanitarnej. Wszystko po to, żeby zwiększyć funkcjonalność w tym pomieszczeniu i stworzyć miłą atmosferę relaksu.

POWIĘKSZENIE LUB PRZENIESIENIE ŁAZIENKI

Łazienka to strefa domu, w której – oprócz przeprowadzania codziennej higieny – domownicy chcą się zrelaksować w ciepłej kąpieli wodnej (najlepiej z hydromasażem), ewentualnie w gorącej kąpieli powietrznej (jeśli pomieszczenie ma dodatkowo saunę). Często stara łazienka jest zbyt mała i brakuje w niej wanny lub właśnie wspomnianej sauny, z tego powodu wielu remontujących decyduje się na powiększenie istniejącej (zmniejszając powierzchnię np. sypialni, holu, pomieszczania gospodarczego), albo wręcz przeprowadza adaptację innego wnętrza na nowy pokój kąpielowy.

 

Robią to dlatego, że obecnie łazienka już nie jest tylko miejscem spełniania potrzeb fizjologiczno-higienicznych, lecz oczekuje się od niej chociażby małej namiastki luksusowego spa. Przystępując do remontu, pamiętajmy, że nowa lokalizacja łazienki, a nawet tylko powiększenie jej rozmiarów i przesunięcie sanitariatów w inne miejsce, w dużym stopniu są uzależnione od położenia instalacji wodnej, kanalizacyjnej i wentylacyjnej (w razie konieczności ich doprowadzenia, całe przedsięwzięcie może okazać się drogie i uciążliwe).

Lilianna Jampolska
fot. Sopro

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny