Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2015
Zgodnie z prawem - Wycinka drzew i krzewów

Z problemem wycinania drzew przeszkadzających w budowie domu, garażu czy ogrodzenia boryka się spora część właścicieli działek. Nierzadko spróchniałe, połamane konary mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców lub uszkodzić dach czy parkujący przed domem samochód. Do tej pory za usunięcie takich drzew bez pozwolenia obowiązywały bardzo wysokie kary, sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy. W czerwcu tego roku nieznacznie złagodzono te obostrzenia. Oto jak wyglądają one obecnie.

 Zgodnie z prawem - Wycinka drzew i krzewów

POPRZEDNIA REGULACJA

W ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny badał konstytucyjność przepisów regulujących kwestię wycinki drzew. Ostatecznie, Trybunał stanął na stanowisku, że mechanizm prawny polegający na obowiązku uzyskania przez właściciela nieruchomości zezwolenia właściwego organu na usunięcie drzewa lub krzewu, pod groźbą pieniężnej kary administracyjnej za ich usunięcie bez zezwolenia, z reguły stanowi adekwatny środek ochrony przyrody w tym zakresie. Natomiast brak takiego mechanizmu mógłby – z dużym stopniem prawdopodobieństwa – skutkować tym, że właściciele działek, kierując się czysto materialnymi motywami, niszczyliby nawet bardzo wartościowy pod względem przyrodniczym i krajobrazowym drzewostan.

 

Trybunał Konstytucyjny uznał jednak również, że obowiązkowe nałożenie administracyjnej kary pieniężnej, w sztywno określonej wysokości i bez względu na okoliczności tego czynu jest niezgodne z Konstytucją RP.

 

Z pewnością, cechą charakterystyczną ówczesnej regulacji była znaczna dolegliwość kary, która wynosiła równowartość trzykrotności opłaty za usunięcie drzewa za zezwoleniem. Nawet stan wyższej konieczności, uregulowany przepisami prawa cywilnego oraz karnego, nie został przewidziany jako przesłanka wyłączająca obowiązek uzyskania zezwolenia na usunięcie drzewa i odpowiedzialności z tytułu jego usunięcia bez tej zgody. Wadę ówczesnej regulacji stanowił także automatyzm nakładania kary, wynikający z ustawowego nakazu stosowania jej niejako mechanicznie i w sposób sztywny (bez zróżnicowania przyczyn i okoliczności usunięcia drzewa czy krzewu).

 

Zakwestionowane przepisy nie uwzględniały w ogóle specyfiki sytuacji, w których uszkodzenie drzew (np. siłami przyrody) skutkowało zagrożeniem życia lub zdrowia, co było powodem ich usunięcia. Trybunał Konstytucyjny uznał zakwestionowane przepisy za nieodpowiadające zasadzie proporcjonalności i tym samym za niezgodne z Konstytucją.

Aleksandra Korczak

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny