Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2015
Remont tarasu

Taras łączy wnętrze domu z ogrodową zielenią. To dla wielu osób ulubione miejsce wypoczynku w ciepłych porach roku. Niestety, potrafi być też utrapieniem – jeśli niszczeje, odpadają z niego płytki itp. Podpowiadamy, jak można go skutecznie naprawić i co należy zmienić, aby służył przez wiele lat.


Typowy taras w polskim domu to posadowiona na gruncie betonowa płyta z okładziną z płytek ceramicznych (terakoty, gresu, klinkieru). Niestety, te płytki bardzo często odpadają już w rok czy dwa po ułożeniu. Pęknięcia płyty i ukruszenie jej brzegów też nie należą do rzadkości. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele.

 

Tarasy są narażone na bardzo trudne warunki:

  • latem ich powierzchnia osiąga kilkadziesiąt °C, szczególnie, gdy są nasłonecznione i z okładziną o ciemnych barwach;
  • zimą działa na nie mróz sięgający nawet poniżej -20°C;
  • pada na nie deszcz i śnieg;
  • jesienią i wczesną wiosną wielokrotnie przechodzą cykl zamarzania i odmarzania, co jest bardzo niebezpieczne, jeśli woda dostanie się pod płytki lub do głębszych warstw;
  • gdy taras jest nad pomieszczeniem mieszkalnym, to od dołu wnika w niego para wodna zawarta w powietrzu, która może skraplać się wewnątrz konstrukcji.

Na te czynniki nie jesteśmy w stanie wpłynąć. Pozostaje szukać sposobów zapobiegania negatywnym skutkom ich oddziaływania. Ponadto tarasy bardzo często są wadliwe wskutek braku wiedzy i niedbalstwa wykonawców. Jednak nierzadko błędy zostają popełnione już na etapie ich projektowania. To element domu, który trudno dobrze zaprojektować. Chociażby ze względu na wymienione wyżej warunki, w jakich pracuje. Nie ma też jednej, zawsze dobrej, recepty na jego budowę. A i materiały używane do tego celu ewoluowały na przestrzeni lat.

 

Dobrze wykonać nowy taras jest trudno. Poprawić istniejący, a źle skonstruowany – jeszcze trudniej, bo napotykamy wiele ograniczeń. Przykładowo – nawierzchnia musi pozostać na tym samym poziomie, bo przecież na taras prowadzą drzwi z salonu. Poza tym wszelkie zmiany trzeba dobrze przemyśleć, bo chcąc poprawić taras, możemy jeszcze bardziej go zepsuć.

 

Przedstawimy najpopularniejsze na przestrzeni lat konstrukcje tarasu, wska- zując, co i dlaczego się w nich psuje oraz jak można to poprawić. Oczywiście, wariantów wykonania jest nieporównywalnie więcej i nie sposób wszystkich omówić. Ale po lekturze każdy będzie wiedział, jakie warunki ma spełniać budowa tego elementu, aby był trwały i nie przysparzał problemów. Z tą wiedzą każdy taras da się poprawić.

Jarosław Antkiewicz
fot. Libet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny