Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2015
Odkurzacz centralny

W czym odkurzacz centralny jest lepszy od przenośnego? W jakich domach jest najbardziej pożądany? Który model wybrać? Kiedy go instalować? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w artykule. Mamy nadzieję, że jego lektura pomoże niezdecydowanym dokonać właściwego wyboru.


Odkurzacz centralny ma większą siłę ssania, dzięki czemu sprzątanie jest efektywniejsze, niż przy użyciu tradycyjnego odkurzacza przenośnego. Ponadto siła ta w tym urządzeniu jest stała (przy filtracji cyklonicznej – opisanej w dalszej części artykułu), czego rezultatem jest jego niezmienna wydajność. W przypadku odkurzacza tradycyjnego, siła ssania maleje wraz z napełnianiem zbiornika na kurz. Ponadto odkurzacz centralny pozwala utrzymać czyste powietrze w sprzątanym pomieszczeniu, bo to zassane z kurzem jest wydmuchiwane na zewnątrz budynku po uprzednim przefiltrowaniu. W zależności od rodzaju zastosowanego filtra efektywność oczyszczania wydmuchiwanego powietrza może wynieść nawet 96,9%. Inaczej jest podczas sprzątania odkurzaczem przenośnym, kiedy to niedokładnie przefiltrowane powietrze wraca do pomieszczenia.

 

Zaletą odkurzacza centralnego jest ponadto łatwość i komfort sprzątania – aby odkurzyć, wystarczy podłączyć wąż ssący – podobny do tego w tradycyjnym odkurzaczu – do gniazda ssącego. Brak też, jak ma to miejsce w odkurzaczu przenośnym, przewodu zasilającego, zatem i kłopotu z plątaniną kabla.

 

Komfortowa jest także eksploatacja odkurzacza centralnego. Pojemnik na kurz (jego pojemność ma 12–40 l – w zależności od modelu i wielkości jednostki centralnej) opróżnia się tylko kilka razy w roku.

 

Ponieważ jednostka centralna, wytwarzająca podciśnienie w instalacji – jest zdecydowanie większa od korpusu odkurzacza przenośnego, często inwestorzy obawiają się hałasu silnika. Nie powinien być on jednak kłopotliwy, ponieważ jednostkę centralną montujemy zazwyczaj z dala od sypialni i pokoju dziennego – np. w pomieszczeniu gospodarczym, garażu. Ponadto poziom hałasu większości jednostek centralnych nie przekracza 72 decybeli.

Emilia Rosłaniec
fot. Beam

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny