Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2015
Wkłady kominkowe

Stalowy czy żeliwny? Tańszy czy jednej z renomowanych firm? O przeciętnych czy wysokich parametrach? To jaki ma być kominek zależy głównie od tego, do czego konkretnie ma służyć. Jeśli do dekoracji i okazjonalnego rozpalania – to prawie każdy model sprosta wymaganiom.


Tradycyjne kominki z otwartym paleniskiem to dzisiaj rzadkość – większość ma wkład z przeszklonymi drzwiczkami, izolujący ogień od wnętrza pomieszczenia. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo i wygodę. Z zamkniętego paleniska nie strzelają iskry, mogące zaprószyć ogień. Płomienia nie trzeba wygaszać, wychodząc z domu, bo jest zamknięty we wkładzie odpornym na wysoką temperaturę. Kominek taki może służyć do ogrzewania całego budynku – przy użyciu systemu kanałów powietrznych (DGP – dystrybucja gorącego powietrza) lub za pośrednictwem instalacji centralnego ogrzewania (wkłady z płaszczem wodnym).

Jest efektywnym źródłem ciepła – sprawność nominalna zamkniętego wkładu może wynosić nawet ponad 70% (klasyczny kominek wykorzystuje zaledwie 10–20% energii cieplnej zawartej w drewnie – reszta ucieka przez komin). Drewno w kominkach zamkniętych pali się wolniej (ze względu na ograniczony dopływ powietrza), więc nie trzeba go tak często uzupełniać. Szczelny wkład pozwala również na sterowanie intensywnością spalania.

Jaka funkcja, takie parametry

Zanim zaczniemy przeglądać katalogi i porównywać parametry wkładów, zastanówmy się, jaką funkcję ma pełnić kominek. W wielu domach rozpalany jest okazjonalnie – dla przyjemności patrzenia w ogień lub w celu ogrzania salonu w chłodny wieczór (gdy instalacja c.o. jeszcze nie pracuje). Może on też z powodzeniem stanowić pomocnicze źródło ciepła, pozwalające ograniczyć wydatki na gaz czy olej opałowy przed i po sezonie grzewczym (w porach przejściowych) albo wspomagające główny system grzewczy – podczas największych mrozów i w przypadku awarii kotła. Nie zaleca się natomiast, aby kominek był głównym źródłem ciepła w domu.

Konieczność ciągłego palenia w nim szybko staje się przykrym obowiązkiem, a salon – w pewnym sensie, kotłownią. Ponadto, zgodnie z prawem nie może to być jedyne źródło ciepła – budynek musi być wyposażony w pokrywające całe zapotrzebowanie na ciepło urządzenia ogrzewcze, nie będące piecami, trzonami kuchennymi ani kominkami.

 

Kominek, który ma być intensywnie eksploatowany, musi mieć odpowiednie parametry. Jeśli będzie jedynie ozdobą salonu, dane techniczne są właściwie nieistotne i przy wyborze można kierować się estetyką.

Małgorzata Kolmus
fot. Kratki.pl

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny