Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2015
Okna i osłony przeciwsłoneczne

Wybór okien to niełatwe zadanie. W trosce o dobrą izolacyjność cieplną, wybieramy stolarkę o niskim współczynniku przenikania ciepła, najczęściej z PVC lub z drewna. Do modnych w obecnych czasach dużych przeszkleń czasem konieczne są profile wzmocnione lub wykonane z drewna i aluminium. Razem z oknami najlepiej kupić i zamontować osłony przeciwsłoneczne – zabezpieczające latem przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, a zimą przed ucieczką ciepła. Ponadto, pamiętać trzeba o odpowiednim montażu wszystkich tych elementów.


Po skończeniu stanu surowego przychodzi czas na montaż okien. Choć zwykle w projekcie domu ustalony jest ich rodzaj, kolor oraz wartość współczynnika U, to tak naprawdę dopiero przed wyborem dostawcy i złożeniem zamówienia, większość inwestorów bardziej wnikliwie pochyla się nad tym wyborem. Otwory okienne są już wymurowane, więc wielkości okien ani ich rozmieszczenia zmienić już nie można. Bez kłopotów konstrukcyjnych można jedynie zmniejszyć ich wysokość lub wydłużyć je ku dołowi. Pozostałe ewentualne korekty w stosunku do założeń projektowych dotyczyć mogą materiału profili, ich koloru, liczby szyb, rodzaju okuć i wyposażenia dodatkowego, np. w żaluzje lub rolety, także zewnętrzne.

Choć te ostatnie – zdecydowanie lepiej uwzględnić już na etapie projektu, by móc w nadprożu schować kasety, do których rolety będą się zwijać. Zanim jednak zaczniemy porównywać oferty producentów, powinniśmy dowiedzieć się, na jakie parametry i cechy okien zwracać uwagę, a które są jedynie chwytem reklamowym, mającym przyciągnąć klientów. Wiedza i zdrowy rozsądek są najważniejsze, również w przypadku zakupu okien i osłon przeciwsłonecznych.

Materiał profili

Do wyboru mamy profile drewniane, z PVC lub aluminiowe. Wszystkie trzy mają podobne właściwości, różnią się jedynie wyglądem i ceną. Najtańsze są okna z PVC, droższe drewniane, a najdroższe – okna aluminiowo- -drewniane lub aluminiowe. Te ostatnie szczególnie są polecane do dużych przeszkleń, np. szerokich okien tarasowych.

 

W profilach z PVC, największy wpływ na ich ciepłochronność ma szerokość, a nie liczba komór. Pięciokomorowy profil o szerokości 73 mm ma lepsze parametry cieplne niż węższy (65 mm), ale sześciokomorowy. Wielu producentów okien z PVC wytwarza je z gotowych profili (wytwórców profili jest kilku, producentów okien w Polsce ponad dwa tysiące), uzupełniając je o okucia i zestawy szybowe. Profile wzmacniane są kształtownikami stalowymi lub aluminiowymi, które poprawiają ich wytrzymałość i sztywność, lecz jednocześnie pogarszają właściwości termoizolacyjne, dlatego część wytwórców wyposaża swoje okna w wytłaczane razem z profilem kształtowniki z tworzyw sztucznych i włókna szklanego, które gwarantują lepszą izolacyjność cieplną.

 

Profile drewniane mają standardowo szerokość 68–100 mm, a modele o wyjątkowo wysokich wymaganiach cieplnych nawet 120 mm. Produkowane są z drewna sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, dębowego, meranti albo mahoniu. Modele z gatunków egzotycznych są najdroższe. Wykańczane są farbami lub lakierami wodorozcieńczalnymi, tworzącymi powłoki kryjące lub transparentne (przez które widać rysunek słojów drewna). Okna o nietypowym kształcie, np. łukowe, częściej są właśnie z drewna. Warto pamiętać, że takie okna co 6–10 lat będą wymagały przeszlifowania i ponownego pomalowania, ale w przypadku drobnych uszkodzeń i zarysowań ramy, będzie można je naprawić.

 

Najdroższym rozwiązaniem są okna drewniano- aluminiowe i aluminiowe. Powstają zwykle w dwóch wersjach: jako okna drewniane z osłoną profilami aluminiowymi od zewnątrz lub od strony zewnętrznej wykonane z aluminium, a od wewnętrznej – z drewna. Zewnętrzna osłona drewnianych profili ramy i skrzydła wykonana z profili aluminiowych zabezpiecza drewno przed działaniem czynników atmosferycznych (wilgoci, deszczu, wiatru, słońca), przedłużając trwałość okien.

Joanna Dąbrowska
fot. Internorm

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny