Anglicy mawiają, że stworzenie pięknej murawy jest bardzo łatwe – wystarczy wysiać odpowiednie nasiona, a potem kosić darń dwa-trzy razy w tygodniu, i tak przez kilkaset lat (tyle liczą niektóre angielskie trawniki). Dlaczego więc przydomowy trawnik nie zawsze jest wizytówką posesji? W poniższym tekście zdradzamy tajniki jego zakładania.
Pierwszy trawnik powstał prawdopodobnie w Indiach w XVII wieku. Trawę posiano celowo – miała stanowić zielone otoczenie budynku i jednocześnie go nie zasłaniać (kilkadziesiąt kobiet codziennie przycinało źdźbła narzędziami podobnymi do nożyczek). Dziś murawa także stanowi tło dla ogrodowych obiektów, a oprócz tego miejsce wypoczynku dla całej rodziny. Wiosna to bardzo dobry moment na zakładanie trawnika – w marcu można już przystąpić do układania darni z rolki, a w kwietniu do wysiewania nasion – ale najpierw trzeba odpowiednio przygotować podłoże.
Przygotowanie podłoża
Właściwe przyszykowanie gruntu pod trawnik jest tak samo istotne, jak późniejsza pielęgnacja murawy. Ziemię pod siew nasion przygotowuje się podobnie, jak pod rozkładanie rolek. Miejsce idealne dla wzrostu trawy jest przez cały dzień nasłonecznione, z podłożem wilgotnym i przepuszczalnym (nie musi być bardzo żyzne, liczy się struktura gleby – lekka i próchniczna zapewnia łatwy dostęp wody i powietrza do korzeni). Niemniej jednak ziemia w ogrodzie bywa bardzo różna.
1 Prace porządkowe
Zakładanie trawnika należy rozpocząć od usunięcia z podłoża ewentualnych śmieci i zanieczyszczeń po budowie domu (gruz, cegły, kamienie, resztki zaprawy murarskiej), bo mają one niekorzystny wpływ na glebę i rośliny.
2 Rozluźnienie gleby
Potem grunt należy przekopać – szpadlem (na głębokość, na jaką sięga narzędzie) lub za pomocą glebogryzarki albo pługa (na głębokość 20–35 cm), jeśli teren jest duży. Poszczególne skiby trzeba następnie rozluźnić, wytrząsając je widłami płaskimi (amerykańskimi).
3 Usunięcie chwastów
Gdy podłoże jest przekopane, dość łatwo usunąć z niego korzenie chwastów wieloletnich – mniszka, skrzypu, babki (za pomocą grabi lub wideł). Jeśli teren porasta perz – raczej nie obejdzie się bez herbicydów. Pamiętajmy jednak, by opryski stosować w ostateczności, bo oprócz chwastów, niszczą wszystko, co żyje na powierzchni gleby. Poza tym, resztki roślin i tak zazwy- czaj trzeba wygrabić. Ważne jest również, by po użyciu preparatu odczekać miesiąc, zanim przystąpi się do siewu trawy lub rozkładania rolek.
Małgorzata Kolmus fot. Gardena
Instalacje OZE - Źródło dolne i górne pompy ciepła
Pompa ciepła nie wytwarza ciepła, lecz – jak zresztą wskazuje nazwa urządzenia – przenosi je z otoczenia budynku do jego instalacji grzewczej. Dla sprawności całego systemu ważniejsze nawet od parametrów konkretnej pompy jest zapewnienie jej odpowiednio wydajnego źródła ciepła (tzw. źródła dolnego) oraz takie wykonanie instalacji c.o. (źródła górnego), by mogła ona spożytkować dostarczaną przez pompę wodę grzewczą.
Remont tarasu
Taras łączy wnętrze domu z ogrodową zielenią. To dla wielu osób ulubione miejsce wypoczynku w ciepłych porach roku. Niestety, potrafi być też utrapieniem – jeśli niszczeje, odpadają z niego płytki itp. Podpowiadamy, jak można go skutecznie naprawić i co należy zmienić, aby służył przez wiele lat.
Reportaż ogrodowy
Małgosia i Waldek, właściciele dworu w Łuszczewku Starym, który postawili na ruinach w dawnym majątku ziemskim, odtwarzają dworski park, którego pozostałości zastali na terenie. Umiejętnie dodają nowe elementy, trzymając się kanonów tego stylu ogrodowego. Dworski park to dobre rozwiązanie dla dużych posesji, bo założenia w stylu architektonicznym są niedrogie w budowie i w utrzymaniu.
Ogrodzenia
Bogata oferta rynkowa daje szerokie możliwości tworzenia ogrodzeń. Jedynie przepisy prawa budowanego oraz sąsiedzi mogą ograniczyć nasze plany.
Włączniki nadprądowe i nadmiarowoprądowe
Bezpieczeństwo jest priorytetem w każdej instalacji elektrycznej. W domu jednorodzinnym to szczególnie ważne, bo z rozmaitych urządzeń elektrycznych korzystają tu osoby, które nie są obeznane z zasadami bezpieczeństwa, a nawet dzieci. Jednymi z najważniejszych zabezpieczeń są wyłączniki nadmiarowoprądowe i różnicowoprądowe.
Dekoracyjne farby do wnętrz
Znakomitą alternatywą dla drogich materiałów stosowanych do wykańczania wnętrz są farby dekoracyjne, pozwalające w łatwy sposób uzyskiwać niezwykle różnorodne i oryginalne struktury o dowolnej kolorystyce. Farby takie są rozwiązaniem trwałym, bardziej ekonomicznym, stosunkowo łatwo i szybko się je kładzie, a efekty wizualne jakie tworzą są w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagającego użytkownika.
Osprzęt elektroinstalacyjny
Dawniej gniazda i łączniki instalacyjne miały być po prostu funkcjonalne. Dziś są także istotnym elementem wystroju wnętrza. Producenci mają w swojej ofercie szeroki wybór modeli o zróżnicowanym wzornictwie i kolorystyce, które z powodzeniem można dopasować do każdego pomieszczenia.
Wkłady kominkowe
Stalowy czy żeliwny? Tańszy czy jednej z renomowanych firm? O przeciętnych czy wysokich parametrach? To jaki ma być kominek zależy głównie od tego, do czego konkretnie ma służyć. Jeśli do dekoracji i okazjonalnego rozpalania – to prawie każdy model sprosta wymaganiom.
Jaki komin do jakiego paleniska?
Nawet najlepiej wykonany komin nie zda egzaminu, jeśli nie zostanie dopasowany do urządzenia grzewczego, któremu służy. Podobnie – również najlepszy kocioł może sprawiać problemy, gdy zostanie przyłączony do niewłaściwego komina. Muszą stanowić dobraną parę, bowiem skutki niedopasowania mogą być nie tylko kłopotliwe, lecz także niebezpieczne.
Odkurzacz centralny
W czym odkurzacz centralny jest lepszy od przenośnego? W jakich domach jest najbardziej pożądany? Który model wybrać? Kiedy go instalować? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w artykule. Mamy nadzieję, że jego lektura pomoże niezdecydowanym dokonać właściwego wyboru.
Klimatyzatory
Kupić dobry technicznie i ładny klimatyzator to nie sztuka. Jednak, jeśli nie zostanie właściwie dobrany do wnętrz, które ma chłodzić, z pewnością nie będziemy z niego zadowoleni. Dlatego wybór konkretnego urządzenia powinniśmy zostawić na koniec, a najpierw określić charakterystykę chłodzonych pomieszczeń
Elewacje
Komfort życia w domu jednorodzinnym zależy od jakości jego konstrukcji i sposobu urządzenia wnętrz, ale wizytówkę budynku stanowi zewnętrzna część – elewacja. Materiałów, którymi można ją wykończyć jest sporo – podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze.
Okna i osłony przeciwsłoneczne
Wybór okien to niełatwe zadanie. W trosce o dobrą izolacyjność cieplną, wybieramy stolarkę o niskim współczynniku przenikania ciepła, najczęściej z PVC lub z drewna. Do modnych w obecnych czasach dużych przeszkleń czasem konieczne są profile wzmocnione lub wykonane z drewna i aluminium. Razem z oknami najlepiej kupić i zamontować osłony przeciwsłoneczne – zabezpieczające latem przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, a zimą przed ucieczką ciepła. Ponadto, pamiętać trzeba o odpowiednim montażu wszystkich tych elementów.
Alarmy i instalacje inteligentne
Kilkanaście lat temu nawet alarm w domu nie był jeszcze standardem, a automatyka sterująca wszystkimi domowymi urządzeniami uchodziła za pomysł rodem z filmów science fiction. Czasy się zmieniły, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że są to rozwiązania, które możemy zastosować także w istniejących budynkach. I nie musi to koniecznie oznaczać poważnego remontu i dużych wydatków.
Wymiana drzwi wewnętrznych
Przy okazji prowadzenia poważniejszego remontu domu, często decydujemy się na wymianę drzwi wewnętrznych, a niekiedy również na wstawienie ich w innym miejscu, bądź w dobudowanej ściance działowej. Jak przygotować się do tego typu prac i sprawnie je poprowadzić?
Wyburzanie ścian działowych
Likwidacja ściany działowej, która przeszkadza w modernizowanym wnętrzu, nie jest zbyt trudna, ale związane z nią prace są dość uciążliwe. Wszystko przez kurz i znaczną masę usuwanego gruzu.
Stropy i schody
Stropy rozdzielają kondygnacje, a schody umożliwiają komunikację pomiędzy nimi. W ich budowie nie ma miejsca na bylejakość i pochopne eksperymenty. Należy je wykonać ściśle według projektu albo wszelkie zmiany musi zaakceptować konstruktor.
Ściany zewnętrzne
Obecnie większość nowych domów powstaje jako murowane, z dwuwarstwowymi przegrodami. Nieco mniej popularne są ściany trójwarstwowe, bo są droższe, oraz jednowarstwowe, w przypadku których trudniej uzyskać niski współczynnik przenikania ciepła. Szkieletowe ściany drewniane oraz z bali stawiane są głównie przez amatorów drewna we wnętrzach oraz właścicieli domów letniskowych. Technologie prefabrykowane wybierane są natomiast przez inwestorów, którzy nie obawiają się nowości i którym zależy na szybkim tempie prac. Każdy budujący może dopasować sposób wznoszenia ścian do swych preferencji.
Orynnowanie
System rynnowy wydaje się mało znaczącym dodatkiem do dachu. Nic bardziej mylnego. Jego zadanie – odprowadzanie wody deszczowej, która gromadzi się na dachu – jest bardzo istotne. Bez rynien elewacja bardzo szybko uległaby uszkodzeniu, zawilgocić mogłoby się też wnętrze domu. Aby orynnowanie skutecznie pełniło swoją rolę, musi być dobrze dobrane do dachu i właściwie zamontowane.
Pokrycia dachowe
Pokrycie dachowe stanowi nie tylko osłonę domu, ale w znacznym stopniu wpływa na jego wygląd. Dokonując wyboru materiału nie należy kierować się jednak tylko trwałością i estetyką. Bardzo ważne jest również dopasowanie pokrycia do konstrukcji dachu.
PRZEWODNIK - JAK WYBRAĆ PROJEKT DOMU ENERGOOSZCZĘDNEGO?
Od numeru BD 1-2/2015 zaczęliśmy nowy cykl poradnikowy poświęcony energooszczędnemu budowaniu. Artykuły w formie odpowiedzi na pytania, najczęściej zadawane przez naszych Czytelników, dotyczą zagadnień związanych z budową domów oszczędnych, czyli tanich w eksploatacji, wygodnych i przyjaznych środowisku naturalnemu. Każdy numer wyjaśnia najważniejsze zasady energooszczędnego budowania i rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Kotły gazowe
Żywotność kotłów gazowych wynosi 10–15 lat, oczywiście pod warunkiem prawidłowego użytkowania i regularnej konserwacji. Wszyscy nasi rozmówcy kupili kotły gazowe po uprzedniej konsultacji ze specjalistą od urządzeń grzewczych. Oto, co opowiedzieli o ich doborze i bieżącej eksploatacji.
Uzdatnianie wody ze studni i z wodociągu
Bez względu na to, czy jest czerpana z własnego ujęcia czy z wodociągu, w każdym gospodarstwie domowym powinna płynąć z kranów woda: zdrowa, smaczna, krystalicznie czysta, bezwonna i bezbarwna. Jeśli nie jest taka z natury, trzeba ją odpowiednio uzdatnić. Nasi Czytelnicy opowiedzieli, w jaki sposób zrobili to w swoich domach, ile kosztowały ich stacje uzdatniania oraz bieżąca eksploatacja.
Grzejniki
Podstawową funkcją grzejników jest dostarczenie do pomieszczeń ciepła drogą promieniowania lub konwekcji. Aby dobrze spełniały to zadanie, podczas wyboru należy wziąć pod uwagę wiele czynników, z których najważniejszymi są rodzaj instalacji grzewczej i jej parametry, powierzchnia przeznaczona do ogrzania, prawidłowe dopasowanie rodzaju, mocy i wyglądu grzejników do konkretnych pomieszczeń. O doborze i funkcjonowaniu swoich grzejników, opowiedziało kilku Czytelników Budujemy Dom.
Siedlisko w prezencie
Patrycja i Rafał przystosowali pierwszy i docelowy dom do leśnego otoczenia, rezygnując z tych elementów architektonicznych i wykończeniowych, które wymagają regularnej konserwacji lub ewentualnych ciągłych napraw.
Blisko pracy i za rozsądną cenę
Tomek zlecił adaptację gotowego projektu z myślą o poprawieniu funkcji użytkowych wybranego domu, zgodnie z własnymi pomysłami i potrzebami. Kilka cennych poprawek podpowiedzieli mu inni użytkownicy projektu Melodia, poznani na forum internetowym.
Blisko pracy i za rozsądną cenę
Tomek zlecił adaptację gotowego projektu z myślą o poprawieniu funkcji użytkowych wybranego domu, zgodnie z własnymi pomysłami i potrzebami. Kilka cennych poprawek podpowiedzieli mu inni użytkownicy projektu Melodia, poznani na forum internetowym.