Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2015

Reportaż ogrodowy

Małgosia i Waldek, właściciele dworu w Łuszczewku Starym, który postawili na ruinach w dawnym majątku ziemskim, odtwarzają dworski park, którego pozostałości zastali na terenie. Umiejętnie dodają nowe elementy, trzymając się kanonów tego stylu ogrodowego. Dworski park to dobre rozwiązanie dla dużych posesji, bo założenia w stylu architektonicznym są niedrogie w budowie i w utrzymaniu.


Dawniej do każdego dworu, stojącego najczęściej na środku posiadłości (aby stworzyć widok na cały ogród), prowadziła długa centralna aleja, obsadzona lipami lub grabami. Kończyła się w pewnej odległości od budynku mieszkalnego i płynnie przechodziła w rondo, otaczające frontalny gazon.

 

Ogród-park w stylu dworskim, w najbliższym otoczeniu dworu, zwykle kształtowano osiowo i symetrycznie. Natomiast w dalszych strefach kompozycja była swobodniejsza, krajobrazowa. Park dzielono na kwatery o różnorodnym przeznaczeniu: reprezentacyjne, wypoczynkowe, użytkowe. Reprezentacyjne obejmowały aleję wjazdową i gazon. Wypoczynkowe – rabaty różane i bylinowe (obwodzono je niskimi żywopłotami z bukszpanu), altany i pergole oraz koniecznie salon ogrodowy, osłonięty wysokimi drzewami, wokół którego często umieszczano stawy i część krajobrazową. W parku praktycznie nie sadzono drzew iglastych, bo uważano, że ich miejsce jest w naturalnym lesie. Kwatery użytkowe miały obowiązkowo: warzywnik, zielnik i sad.

 

Dworski styl ogrodowy ukształtował się na przełomie XIX/XX w., czerpiąc rozwiązania z ogrodów szlacheckich, które w baroku tworzono na wzór francuski, w XVIII w. na wzór romantycznych ogrodów angielskich, w XIX w. – w stylu krajobrazowym lub geometrycznym, nawiązującym do renesansowych ogrodów włoskich.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!