Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2015
Ściany zewnętrzne

Obecnie większość nowych domów powstaje jako murowane, z dwuwarstwowymi przegrodami. Nieco mniej popularne są ściany trójwarstwowe, bo są droższe, oraz jednowarstwowe, w przypadku których trudniej uzyskać niski współczynnik przenikania ciepła. Szkieletowe ściany drewniane oraz z bali stawiane są głównie przez amatorów drewna we wnętrzach oraz właścicieli domów letniskowych. Technologie prefabrykowane wybierane są natomiast przez inwestorów, którzy nie obawiają się nowości i którym zależy na szybkim tempie prac. Każdy budujący może dopasować sposób wznoszenia ścian do swych preferencji.


Materiał, z którego mają być zbudowane ściany zewnętrzne oraz ich grubość – określone są w projekcie. Zamawiając projekt indywidualny, technologię wznoszenia ścian, jak i wszystkie szczegóły, ustala się z architektem, który zwykle proponuje kilka możliwości. Kupując projekt katalogowy, dostajemy dokumentację zakładającą konstrukcję budynku wykonaną z wybranego materiału. Wszystkie wyliczenia – dotyczące termoizolacyjności, nośności i wytrzymałości ścian – zrobione są bowiem dla konkretnego budulca o odpowiednich parametrach.

Jeśli jednak zechcemy zmienić technologię budowy, możemy to zrobić pod warunkiem, że zostanie ona zawarta w adaptacji projektu. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę nie wolno już jej zmieniać. Zanim jednak podejmiemy ostateczne decyzje warto dowiedzieć się, jakie parametry ścian są najistotniejsze i czym rozmaite technologie się charakteryzują.

Najważniejsze parametry ścian

Ciepłochronność decyduje o tym, czy dom będzie ciepły zimą, a chłodny latem (choć o zyskach ciepła latem w największym stopniu decydują jednak okna). Uzyskanie ciepłochronności na odpowiednim poziomie jest najtrudniejsze w przypadku ścian jednowarstwowych. Osiągniemy bowiem tylko taką ciepłochrłonność, jaką przewidział producent materiału. Nie da się jej poprawić – tak jak w ścianach warstwowych – odpowiednią grubością ocieplenia. Element taki ma też naturalne słabe punkty, przez które ucieka ciepło, np. wieńce stropowe oraz nadproża okienne i drzwiowe, które trzeba specjalnie docieplić.

Ponadto w tej technologii niedokładne murowanie i spoinowanie może znacznie zwiększyć liczbę tego rodzaju miejsc. Budowanie w technologii dwuwarstwowej pozwala wyeliminować miejscowe ucieczki ciepła, ale zdecydowanie najłatwiej poprawić termoizolacyjność ścian pogrubiając (oczywiście w granicach rozsądku, czyli najczęściej do 20 cm) warstwę izolacji w ścianie dwu- i trójwarstwowej. Pogrubienie samego muru nie ma większego sensu, bo ciepłochronność wzrośnie niewiele, a koszty materiałów – wyraźnie.

Joanna Dąbrowska
fot. ZCB Owczary

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny