Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2015

Stropy i schody

Stropy rozdzielają kondygnacje, a schody umożliwiają komunikację pomiędzy nimi. W ich budowie nie ma miejsca na bylejakość i pochopne eksperymenty. Należy je wykonać ściśle według projektu albo wszelkie zmiany musi zaakceptować konstruktor.

Wytrzymałość stropów

Stropy to wyjątkowo ważne części budynku. Przede wszystkim muszą być odpowiednio wytrzymałe, bo obciążają je ścianki działowe, meble, ludzie. Nie chodzi o to, że przeciążony od razu się zawali, bo to – choć możliwe – zdarza się rzadko. Aczkolwiek jego nadmierne ugięcie, pęknięcia i rysy są i tak bardzo kłopotliwe, nawet jeśli nie stwarzają zagrożenia.

 

Wymagana wytrzymałość stropu rośnie proporcjonalnie do kwadratu jego rozpiętości, czyli odległości pomiędzy podporami – ścianami nośnymi lub podciągami. Dlatego tych elementów nie można dowolnie przesuwać, a przykrycie modnych od kilku lat dużych jednoprzestrzennych wnętrz jest kłopotliwe. Najczęściej rozpiętość stropów w domach jednorodzinnych nie przekracza 6 m, a taką może mieć strop o dowolnej konstrukcji. Zaś żelbetowe monolityczne oraz kanałowe miewają nawet ponad 12 m. Jak widać, do każdego przypadku da się dobrać odpowiednią konstrukcję.

 

Największym obciążeniem dla stropu są zwykle murowane ścianki działowe. Istotny jest materiał, z którego są wykonane i nie wolno go dowolnie zmieniać. Pełna cegła ceramiczna lub silikatowa ma gęstość 1600–1800 kg/m3, beton komórkowy zaś tylko 400–600 kg/m3. Nie mniej istotne jest ustawienie ścianek względem elementów nośnych, przeważnie belek. Ścianka biegnąca poprzecznie obciąża wiele z nich i jej ciężar się rozkłada. Specjalne wzmocnienia nie są najczęściej niezbędne. Zupełnie inaczej, gdy ścianka zostanie ustawiona wzdłużnie, jej masa obciąża wtedy 1–2 belki. Nierzadko potrzebne jest wówczas miejscowe wzmocnienie stropu, na ogół przez ułożenie obok siebie dwóch belek.

 

Płynie stąd zasadniczy wniosek, że umiejscowienia ścianek nie wolno dowolnie zmieniać. Musi się na to zgodzić konstruktor. Dopuszczalne obciążenie użytkowe typowego stropu to zwykle ok. 1,5 kN/m2, co odpowiada w przybliżeniu 150 kg/m2. Możliwe obciążenie stropu bywa jednak znacznie większe (np. w stropach z płyt kanałowych lub stropach monolitycznych), co przydaje się wtedy, gdy chcemy zmienić położenie murowanych ścian działowych albo ustawić jakiś wyjątkowo ciężki sprzęt. Nie zapominajmy, że duża wanna może mieć nawet 400 litrów pojemności, a to oznacza masę ponad 400 kg, skupioną na małej powierzchni.

Jarosław Antkiewicz
fot. Konbet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!