Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2015
Grzejniki

Podstawową funkcją grzejników jest dostarczenie do pomieszczeń ciepła drogą promieniowania lub konwekcji. Aby dobrze spełniały to zadanie, podczas wyboru należy wziąć pod uwagę wiele czynników, z których najważniejszymi są rodzaj instalacji grzewczej i jej parametry, powierzchnia przeznaczona do ogrzania, prawidłowe dopasowanie rodzaju, mocy i wyglądu grzejników do konkretnych pomieszczeń. O doborze i funkcjonowaniu swoich grzejników, opowiedziało kilku Czytelników Budujemy Dom.


Aby ogrzewanie było komfortowe, należy prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie każdego pomieszczenia na ciepło i odpowiednio dopasować do niego grzejniki. Chodzi o to, żeby – stanowiąc końcowy, ale najbardziej widoczny element domowej instalacji c.o. – przekazywały pożądaną ilość ciepła, a jednocześnie nie zajmowały w pomieszczeniu wiele miejsca i nie utrudniały jego umeblowania. Powinny były efektywne, estetyczne i trwałe. Te 3 czynniki oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne, działanie środków chemicznych, korozję i zmiany ciśnienia w instalacji są istotne, ponieważ grzejniki montuje się raz na wiele lat.

INSTALACJE Z GRZEJNIKAMI WCIĄŻ POPULARNE

Niewielu właścicieli decyduje się na ogrzewanie własnego domu tylko instalacją ogrzewania podłogowego, choć zapewnia ona komfort cieplny w pomieszczeniach. Wynika to z faktu, że cechuje ją duża bezwładność cieplna i trudno się nią steruje. Po dłuższym nieużywaniu takiej instalacji, nie można szybko ogrzać wnętrz do komfortowej temperatury.

Z tego powodu właściciele domów najczęściej układają instalację podłogową w wybranych pomieszczeniach (łazienki, wiatrołap, kuchnia, salon), równocześnie zaopatrując je, podobnie jak resztę wnętrz, w instalację c.o. z grzejnikami ściennymi lub kanałowymi w podłodze. Szybko i efektywnie ogrzewają pomieszczenia natomiast grzejniki ścienne. Sterowanie ich pracą umożliwiają zawory termostatyczne, których używanie przyczynia się do oszczędzania energii i obniżania kosztów ogrzewania.

 

Obecnie podaż każdego rodzaju grzejników jest ogromna i różnorodna. Producenci oferują modele dostosowane do każdego rodzaju instalacji grzewczych – współpracujących z niskotemperaturowymi źródłami ciepła (np. z kondensacyjnym kotłem gazowym), jak również działających w układzie otwartym (np. z kotłem na paliwa stałe, kominkiem z płaszczem wodnym).

Lilianna Jampolska
fot. Zehnder

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny