Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2015
Elewacje

Komfort życia w domu jednorodzinnym zależy od jakości jego konstrukcji i sposobu urządzenia wnętrz, ale wizytówkę budynku stanowi zewnętrzna część – elewacja. Materiałów, którymi można ją wykończyć jest sporo – podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze.


W tej kwestii znaczącą rolę odgrywa architekt, lecz dobrze, jeśli sami z grubsza wiemy, czego oczekujemy i jaki mamy budżet. Inspiracji szukajmy w katalogach pracowni projektowych i na forach budowlanych (doświadczenia inwestorów bywają cenną wskazówką). Przydatne są również programy graficzne, zamieszczane na stronach producentów materiałów elewacyjnych. Warto myśleć niestandardowo – płytki klinkierowe lub silikatowe do złudzenia będą imitować cegły; drewno może całkowicie odmienić charakter murowanego domu. Choć produktów na fasady jest wiele, dzielimy je na cztery zasadnicze grupy – ściany elewacyjne, płytki, okładziny na ruszcie i tynki.

W zgodzie z projektem

Rodzaj elewacji i jej kolorystykę architekt planuje na etapie projektowania budynku. W przypadku projektów wykonywanych na indywidualne zamówienie, przy doborze fasady uwzględnia on nie tylko rodzaj ścian zewnętrznych, ale też otoczenie budynku i upodobania inwestora.

 

Jeśli zdecydujemy się na gotowy projekt domu, wraz z nim otrzymamy kilka wariantów wykończenia elewacji – wybór konkretnego warto skonsultować ze specjalistą, dokonującym adaptacji projektu. Zakres zmian niewymagających zgody, w przypadku projektów gotowych, jest dołączony do opisu.

 

Zdarza się, że inwestor na etapie budowy domu chce zmodyfikować projekt elewacji (np. ograniczając koszty), jednak większe zmiany nie powinny być wprowadzane (znaczące odstępstwa mogą być przyczyną kłopotów z odbiorem budynku).

Małgorzata Kolmus
fot. Etex (Cedral)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny